Çin’in Hyperloop’a cevabı çok ağır olacak!

0

Çin bu sıralar kendini Elon Musk ile yarışa adamış olabilir. Kısa süre önce Elon Musk’ın Li-ion pil üretecek Megafactory’sine rakip olacak şekilde dev bir pil fabrikasının inşaatına başlayan Çin, Megafactory’den 6 kat daha büyük bu fabrikanın şokunu atlatamadan Elon Musk’a bir darbe daha vurmaya hazırlanıyor.

Musk’ın “geleceğin raylı iletişim sistemi” olarak tanıttığı Hyperloop’a rakip bir ulaşım sistemi geliştiren China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC), yaptığı basın açıklamasıyla “yüksek hızlı uçan tren” geliştirmeye başladığını duyurdu. Musk’ın Hyperloop’u gibi, basınçlı tüpler içinde hareket edecek olan uçan tren, Hyperloop’tan 4 kat daha hızlı olacak.

Saatte 4000 km hıza ulaşacak bu “uçan tren” böylece Hyperloop’un maksimum hızını da defalarca katlayarak hareket edebilecek. Bir diğer deyişle, İstanbul-Ankara arasını sadece 10 dakikada kat edecek olan Çin’in süper hızlı uçan treni eğer gerçek olursa, dev bir coğrafyaya yayılmış olan Çin’de ülke içinde şehirler arasındaki ulaşımda büyük bir devrim yaşanacak. Bu teknolojinin Çin dışındaki ülkelere de satılması kaçınılmaz olacağından, dünya Hyperloop yerine çok daha hızlı olan Çin’in trenini tercih edebilir.

Çin’in treni açıklanan 4000 km/saat hızıyla, ticari uçaklardan 4 kat daha hızlı ve sesten de 3 kat daha hızlı ulaşım sağlayabilecek. Hyperloop ise şimdilik sadece 301 km/saat hızına ulaşabilmiş durumda. Ancak Elon Musk testler bittiğinde 800-1000 km/saat hızına ulaşmayı planlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>