Techinside Google News
Techinside Google News

Çin’in kripto para madenciliğinde payı ne kadar?

Cambridge Üniversitesi'nin araştırması, Çin’in kripto para madenciliğindeki payını ortaya koydu. Çin’de son bir yıldaki düşüş dikkat çekti.
- Advertisement -

Cambridge Üniversitesi’nin araştırması, Çin’in kripto para madenciliğindeki payını ortaya koydu. Çin’de son bir yıldaki düşüş dikkat çekti.

Çin’in kripto para madenciliğinde durumu

Cambridge Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, Çin’in küresel bitcoin üretimindeki payı, yetkililer tarafından kripto para madenciliği konusundaki son baskılardan önce bile keskin bir şekilde düşüş gösterdi.

Çin, uzun zamandır enerji yoğun bir süreç olan küresel kripto para madenciliğinin merkezi olmuştu. Çin’deki birçok bitcoin madencisi, kömür de dahil olmak üzere fosil yakıtlar kullanıyor ve bitcoin’in çevresel ayak izi konusundaki endişeleri artırıyor.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nden alınan verilere göre, ülkenin “karma oranı” olarak bilinen küresel bitcoin ağına bağlı bilgisayarların gücündeki payı, Eylül 2019’daki yüzde 75,5’ten bu yıl Nisan’da yüzde 46’ya düştü. Yani Çin hükümetinin madencilik için uyguladığı baskı öncesinde de Çin’de ciddi bir düşüş yaşanmıştı.

Aynı dönemde, Amerika Birleşik Devletleri’nin hash oranının payı %4’ten %16,8’e yükselerek onu ikinci en büyük bitcoin üreticisi haline getirdi. Kazakistan’ın payı da yaklaşık %8’e yükseldi ve Rusya ve İran diğer büyük üreticiler oldu.

Çin’in en büyük kripto para madencileri üreticisi Bitmain, Pekin’in madencilik yasağının ardından geçen ay satışlarını durdurdu ve ABD, Rusya ve Kazakistan dahil olmak üzere yurtdışında güç kaynakları aradığını söyledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir