Techinside Google News
Techinside Google News

Çin’in sürücüsüz otomobil planları değişti

Çin’de bir süre önce uygulamaya geçirilen sanayi düzenleme otoritesinin güvenlik endişeleri, beraberinde otoyoldaki sürücüsüz otomobil denemelerini de durdurmuştu.

Çin, bazı şehirlerdeki kamu yollarında sürücüsüz arabaların test edilmesine izin vermek için gelecek aya kadar bir düzenleme yapabilir.
Baidu’nun Otonom Sürüş Departmanından sorumlu Başkan Yardımcısı Wu Xuebin, şirketin Perşembe günü Beijing’de düzenlediği yıllık teknoloji konferansında “Çin’de birden fazla şehrin, özerk araçların yol testlerine izin vermek için Kaliforniya tarzı düzenlemeleri kabul etmesi bekleniyor” dedi. Yetkili ayrıca, ayrıntılı politikaların Aralık ayı başlarında açıklanabileceğini de belirtti.

- Advertisement -

Google’ın rakibi Baidu, 2018’de yollarda

Baidu 2018 yılına kadar sürücüsüz bir aracı piyasaya sürmeyi planlarken, 2021’de de aracın seri üretimini başlatmayı düşünüyor. Şirketin bu amaca yönelik olarak sürdürdüğü “Apollo Projesi’nde” otomobil üreticilerinden yolculuk paylaşım şirketlerine kadar 70 tane küresel ve Çinli firma partner olarak yer alıyor. Şirket, 100’den fazla sürücüsüz araç projesine yatırım yapmak için bu yıl Yangtze Nehri Sanayi Fonu ile birlikte 10 milyar yuan (1,5 milyar dolar) değerinde bir “Otonom Sürüş Fonu” oluşturdu.

Çin, ABD’den geri kalmak istemiyor

Kamu yol denemelerine yeniden başlanması, Çinli otomobil üreticileri ve teknoloji şirketlerinin sürücüsüz araç teknolojisinde Arizona gibi eyaletlerde yol testine izin veren ABD’den geride kalabileceği endişelerini azaltacak. Sürücüsüz araçlar üzerine yapılan araştırmalar, yapay zekâdan araç-çevre iletişimine kadar birçok gelişmiş teknolojilere ihtiyaç duydukları için bilgisayarlar teknolojisinin “kutsal kasesi” olarak kabul ediliyor.

Yol testleri, verilerin bilgisayar simülasyonları yerine gerçek dünyadaki ortamlardan toplanmasına ve test edilmesine olanak sağladığı için otonom araç teknolojisi gelişmesinde önemli. Bu nedenle Çin yapacağı bu yeni düzenleme ile yerli sürücüsüz araç teknolojisinin ilerlemesini hızlandıracak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir