Techinside Google News
Techinside Google News

Çinli bilim insanları, enerji santrallerinden kaynaklanan CO2 emisyonları için yeni bir yöntem sunuyor!

Çin Bilimler Akademisi'ne (CAS) göre Çinli bilim adamları, kömürle çalışan elektrik santrallerinden kaynaklanan karbondioksit emisyonlarını tahmin etmek için karbon azaltımı hakkında daha fazla fikir veren yeni bir yaklaşım geliştirdiler.
- Advertisement -

Çin Bilimler Akademisi’ne (CAS) göre Çinli bilim adamları, kömürle çalışan elektrik santrallerinden kaynaklanan karbondioksit emisyonlarını tahmin etmek için karbon azaltımı hakkında daha fazla fikir veren yeni bir yaklaşım geliştirdiler.

CAS bünyesindeki Havacılık ve Uzay Bilgi Araştırma Enstitüsü’nde (AIR) araştırmacı ve çalışma ekibinin lideri olan Shi Yusheng, bu karbondioksit emisyonu tersine çevirme yönteminin, geliştirilmiş bir Gauss tüyü modeline ve yörüngedeki karbon gözlemevi uydularından alınan verilere dayanıldığı belirtildi. Mevcut emisyon envanteri, istatistiksel verilerdeki gecikme ve emisyon faktörü için doğruluk limiti nedeniyle mevcut CO2 emisyonlarını doğru bir şekilde yansıtmamaktadır.

Uzaktan algılama teknolojisindeki ilerleme, karbon emisyonu izleme sektörüne ışık tutuyor. Bu yöntem, insan faktörlerinden ve istatistiksel veri hatalarından etkilenmeye daha az eğilimli olan ölçülen verilere dayanmaktadır. Shi ayrıca, tahmin için birleşik bir standart sağlayan yüksek bir zaman çözünürlüğüne sahip olduğunu söyledi. Yeni yöntemin doğrulama sonuçları, mevcut emisyon envanteri ile yüksek düzeyde bir uyum gösterdi. Shi’ye göre yöntem, enerji endüstrisinin karbon azaltma çabalarını yürütmesi için bir ön koşul olan önemli noktasal karbon emisyon kaynaklarının izlenmesine ve tahmin edilmesine yardımcı oluyor. Çalışma sonuçları Journal of Cleaner Production’da yayınlandı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir