Çinli girişimden milyar dolarlık hız rekoru

0

Unicorn, eğer yeni bir girişimin kurucusuysanız, sahip olmak istediğiniz en değerli ünvan olabilir. Değeri 1 milyar dolarlık şirketler için kullanılan bu tanıma sahip şirketlerin sayısı hızla artıyor. Global, en büyük şirketler listesinin de değişmesini sağlayan bu yeni nesil şirketler için önemli kriterlerden biri de ne kadar zamanda bu büyüklüğe ulaştıkları.

Çoğunlukla ABD’den, kısmen de Avrupa’dan çıkan milyar dolar değerindeki şirketler, sayısal olarak üstünlüğün bu bölgede kalmasını sağlamış olabilir. Ancak uzakdoğu, özellikle Çin ve Güney Kore merkezli şirketlerin de yarışta olduğunu göz ardı etmemek gerek.

İşte bu şirketlerden biri olan iCarbonX, kurulduğu tarihten başlayarak 1 milyar dolar değerini aşmayı en hızlı başaran şirket oldu. Bir unicorn olması, biyoteknoloji üzerine faaliyet gösteren bu girişimin ilk haber olduğu konu değil. Örneğin 27 Ekim 2015’te, yani resmen kurulduğu tarihte Çin medyasında “Biyoteknolojide geleceğin Google’ı” manşetleri atılmış. Şirket, kurulduktan sadece üç ay sonra aldığı 106 milyon dolarlık yatırımla da adından söz ettirmiş. Pazartesi günü Çin’in en büyük internet şirketlerinden Tencent’in liderliğinde, önceki yatırımcısı Vcanbio’nun 154 milyon dolarlık yeni yatırım yaptığı şirket bu sayede daha kurulalı aylar olmasına rağmen milyar dolarlık şirketler arasına adını yazdırdı.

iCarbonX’in bu başarısı aynı zamanda biyoteknolojinin gelecekte neden önemli konular arasında yer alacağını da kanıtlar nitelikte. Şirket, basit bir ifadeyle sağlık yönetimi çözümleri ile medikal uygulamalarda büyük veri analizi gerçekleştiriyor. Bu kadar popüler olmasının arkasında ise bu analizlerde yapay zekadan faydalanmayı hedeflemesi yatıyor.

Şirketin sağlık alanında ulaştığı başarıda ise kurucular arasında yer alan ve iCarbonX’in CEO’luğunu da üstlenen Jun Wang’ın rolü büyük. Daha önce Pekin Genom Bilimi Enstitüsü’nün CEO’luğunu üstlenen Wang, kuşkusuz biyoteknolojinin nimetlerinden nasıl faydalanılacağını gayet iyi biliyor. Şirketi alanındaki global isimlerden biri haline getirmek için çalışan Wang, ocak ayında ilk uluslararası girişimini Malta’da başlatmış. Ayrıca şirketin ortaklarından Yingrui Li’nin sağlık; Gloria Ai’nin ise medya, pazarlama, reklamcılık kategorilerinde Forbes’un Asya’daki 30 yaş altı 30 girişimci listesinde olduğunu da eklemek gerek.

Doğru işe odaklanan Çinli isimler arasına adını yazdıran Wang ve diğer ortaklar, şimdilik dünyanın en büyük B2B platformu olan Alibaba’nın kurucusu bir başka Çinli milyarder Jack Ma kadar bilinen bir isim değil. Ancak sağlık sektörü özelindeki başarıları ve geldiği noktayla Çinli genç girişimcilerin yeni idollerinden biri arasına girdiği kesin.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>