Techinside Google News
Techinside Google News

Çinli hackerlar ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan 60.000 e-posta çalmış!

Çinli hackerlar tarafından çalınan en hassas bilgiler arasında kurbanların seyahat programları ve diplomatik görüşmeleri var
- Advertisement -

Çarşamba günü ABD Senato’sunda düzenlenen bir brifingde açıklanan bilgilere göre, Çin hükümetiyle bağlantılı hackerlar bu yaz başında gerçekleşen yüksek profilli bir siber saldırının parçası olarak 10 Dışişleri Bakanlığı çalışanının e-posta adreslerine sızarak yaklaşık 60.000 e-posta çaldı. ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo’yu da etkileyen bu hack olayının yeni detayları, bu yıl giderek artan Çin kaynaklı siber saldırılara ilişkin endişeleri daha da arttıracak gibi görünüyor.

Aralarında Dışişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Şefi Kelly Fletcher’ın da bulunduğu yetkililer, saldırının odak noktasının Hint-Pasifik diplomatik yazışmaları olduğunu ve Dışişleri Bakanlığı’nda ihlal edilen 10 e-posta hesabından dokuzunun bu konularda çalışan kişilere ait olduğunu söyledi. Hacker saldırısına uğrayan diğer e-posta hesabı ise Avrupa’ya odaklanmıştı.

Her ne kadar ele geçirilen verilerin devlet sırrı veya son derece hassas veriler olmadığı duyurulsa da, çalınan bilgiler arasında diplomatların seyahat programları ve diplomatik görüşmelerin yer aldığı bildiriliyor. Fletcher ayrıca 10 hesap sahibine ait Sosyal Güvenlik numaralarının da hack yoluyla görüntülenmiş olabileceğini söylüyor. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, bilgisayar korsanlarının bir Microsoft mühendisinden çalınan bir belirteci kullanarak 10 hesaba girdiğini ve toplamda 25 kuruluşun ihlalden etkilendiğini söyledi. Bu rakamların her ikisi de Microsoft’un kamuya açıkladığı bilgilerle tutarlı gözüküyor.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, yeni detaylar sorulduğunda yaptığı açıklamada, kurumun “bilgilerini koruma sorumluluğunu ciddiye aldığını ve bilgilerin korunmasını sağlamak için sürekli adımlar attığını” söyledi ve ekledi: “Küresel varlığı olan her büyük kuruluş gibi biz de siber güvenlik koşullarını yakından izliyoruz.”

Dışişleri Bakanlığı saldırıdan resmi olarak Çin’i sorumlu tutmadı, ancak ABD Ticaret Bakanı Raimondo kısa süre önce Çin’e yaptığı bir ziyaret sırasında hesabının hacklenmesi nedeniyle Çin hükümetini suçluyor. Öte yandan Çin yönetimi de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile ABD yönetimini Huawei sunucularına sızmakla suçlamıştı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir