Techinside Google News
Techinside Google News

ABD meclisi Çinli elektrikli araç üreticilerini tartışıyor: Onlar da mı yasaklanacak?

ABD’de Çinli üreticiler Meclis tasarısının ana gündemi oldu. Bu üreticilere ve bağlantılı araçlara yönelik adın atılması bekleniyor.
- Advertisement -

Çinli elektrikli araç üreticileri ABD’li müşterilere yönelik arayışlarında yeni bir zorlukla karşı karşıya: bağlantılı araçlarının piyasaya sürülmesini sınırlayacak veya yasaklayacak yeni bir Meclis yasa tasarısı.

ABD Temsilcisi Elissa Slotkin tarafından sunulan tasarı, Biden yönetiminin Çin’in elektrikli araçlarına yönelik  ithalat vergilerini dört katına çıkarıp yüzde 100’e çıkarma kararının ardından ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının kızıştığı bir dönemde geliyor. Çinli elektrikli araç üreticileri, Avrupa’da olduğu gibi henüz ABD’de önemli bir ilerleme kaydetmediler. Tasarının amacı, üreticileri Amerikan pazarını akıllı, ucuz arabalarla doldurmadan önce dizginlemek gibi görünüyor.

Çinli üreticiler Meclis tasarısından haber bekliyor

Eski bir CIA analisti ve Pentagon yetkilisi olan Slotkin, Çin yapımı bağlantılı araçların oluşturduğu tehdit konusunda Kongre’yi defalarca uyardı. Bu ayın başlarında Meclis’te yaptığı bir konuşmada Slotkin, Çin hükümetinin otomotiv endüstrisine, verileri toplayıp geri gönderebilen, lidar, radar ve kameralar gibi sensörlerle donatılmış gelişmiş, düşük maliyetli elektrikli araçları satmak için nasıl büyük miktarda sübvansiyon sağladığını özetledi.

Slotkin: “Pazarlarımıza girmesine izin verilirse, Çin bağlantılı araçlar Çin hükümetine, askeri üslerimiz, elektrik şebekesi ve trafik sistemleri gibi kritik altyapılarımız hakkında bilgi toplama ve hatta belirli konumları belirleme potansiyeli de dahil olmak üzere ABD hakkında değerli istihbarat içeren bir hazine sunacak. ABD’li liderler böyle bir seçim yapmalı” dedi.

Slotkin’in savunduğu hükümler (ABD askeri üslerinde Çin bağlantılı araçların yasaklanması ve Savunma Bakanlığı tarafından Çin yapımı lidar tedarikinin yasaklanması gibi) ABD hükümetinin yıllık savunma harcamaları tasarısına dahil edildi. Slotkin’in Bağlantılı Araç Ulusal Güvenlik İnceleme Yasası olarak adlandırılan tasarısı yasalaştığı takdirde sadece EV’leri değil aynı zamanda otonom araçları da inceleyecek. WeRide ve Pony.ai gibi Çin ile bağlantısı olan bir dizi AV şirketinin Kaliforniya’da test yapmak için aktif izinleri var. Alphabet’in Waymo’sunun, amaca yönelik robotaksiler üretmek için  Çinli startup Zeekr ile de anlaşması var.

Elektrikli arçalara gelince, Volvo ve Polestar’ın Amerika Birleşik Devletleri’nde varlığı var ve her ikisinin de sahibi Çinli Geely Automotive’e ait. Volvo araçlarının çoğunluğu İsveç’te monte ediliyor ve Kuzey Amerika pazarına yönelik yeni nesil Volvo araçları, Güney Carolina’nın Ridgeville kentinde yakın zamanda açılan bir tesiste üretilecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir