Çinli yapay zeka kapitalizmi seçince fişini çektiler

1

Çin VPN

Çin’de geliştirilen ve amacı kullanıcılarıyla sohbet edip oyun oynamak olan iki yapay zeka botu, BabyQ ve XiaoBing ABD’nin hayat tarzına özenmeye başlayınca fişleri çekildi.

Çin’in popüler mesajlaşma servisi QQ üzerinde çalışan iki robottan biri tatil için nereye gitmeliyim sorusunu soranla ABD’yi öve öve bitiremeyip ABD’ye gitmeleri gerektiği cevabını verirken diğeriyle Çin Komünist Partisi’nin uygulamalarını eleştiren cevaplar vererek geliştiricilerini şaşırttılar.

Yapay zekanın istemedikleri bir yöne doğru evrildiğini gören geliştiriciler ise çareyi iki botu kapatmakta buldular.

2016 yılında da Microsoft’un Twitter’da kullanıcılarla sohbet etmesi için geliştirdiği bir yapay zeka botu, sadece 24 saat içinde ırkçı bir karakter geliştirince Microsoft botun hesabını kapatmıştı.

 

Yorumlar

  1. Hacilar bunda sasiracak bir sey yok. Yazilim internet ortamindan bilgileri aliyor. Demek ki internet ortaminda Cin cok fazla elestirilmis ABD de cok fazla ovulmus. Yani aslinda tam tersi olmaliymis. ABD de tatile mi gidilir? Avrupa, misir, tunus, cezayir, karayip adalari, dururken yazilim yanlis karar vermis. Diger yerler daha ucuzken, tabii bize gore, cunku Cinden ABD ye ucmak daha kolay galiba, gitmis en pahalisini secmis. Genelde yazilim internet ortaminda en cok konusulan bilgiyi dogru olarak algiladigi icin kendi kendine karar verme yetisine sahip olamiyor. Ayni insanlar gibi yazilim da ozenti oluyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>