CIO’lar için başarıya giden üç kritik etken

0

Türkiye’de ya da yurtdışında herhangi bir BT çalışanına CIO olmak ister misin diye sorsanız çoğunlukla alacağınız cevap evet olur. Ancak çoğu BT çalışanı bu yolda neler yapması gerektiğinden habersiz. Dahası CIO’lar başarılı olabilmek ve koltuğu kaptırmamak için bu üç öneriyi mutlaka akıllarında tutmalı.

Öneri 1: İşi anlayın

Malum BT artık tüm sektörlere dikey olarak girmiş durumda. İyi bir CIO teknolojiyi bildiği kadar çalıştığı şirketin uzmanlık alanında deneyi, fikir ve bilgi birikimine sahip olmalı. Yani teknolojiyi çok iyi bilmek artık yeterli değil dostlar.

Öneri 2: Taraf olmayın, yönetici olun

İyi bir CIO öncelikle işini iyi yönetmeli. Tabii burada göstereceği başarı patron katında kendisini hatırı sayılır bir pozisyona kolayca getirebilir. Ancak başarılı olma yolunda birlikte çalıştığı elemanlarını mutsuz etmesi de ihtimaller arasında. Kısaca siz siz olun, ne yardan geçin ne serden.

Öneri 3: Önce insan gelir BT değil

Bu öneri aslında ikinci öneriyle bağlantılı. İşinizde başarılı olurken veya o yolda ilerlerken asla insanları ikinci plana atmayın. Unutmayın insan olmadan teknoloji de olmaz. En azında n şimdilik!

Sonuç olarak CIO olmak mı zor olmamak mı sorusu milyon yıllık tavuk-yumurta denklemine benziyor. Ancak #TechInside olarak başarılı olurken insan odaklı olmak akılların bir köşesinde kalsın diyoruz.

Haber Merkezi

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>