Çip bitti, dokunmatik ekran gitti

0

Dünya çapında yaşanan işlemci krizi nedeniyle BMW yeni üretim araçlarda bazı revizyonlara gideceğini açıkladı.

Buna göre ünlü otomobil üreticisi, araç konsolunda bulunan iDrive dokunmatik ekran sistemlerine sınırlama getirecek. Özellikle düşük modellerde dokunmatik ekranlar standart olarak bulunmayacak ve müşterilere araç fiyatı üzerinden 500 dolarlık bir indirim uygulanacak.

Bu modellerde artık ekran yok

Dokunmatik ekranların kaldırılacağı modeller, BMW 3 Series, X5, X6, X7 ve Z4 olarak açıklandı ki, bu modeller aslında üst segmentte kabul edilen araçlar. Yani kullanıcıların araçları dokunmatik ekran olmadan kabullenmesi pek kolay olmayacak ancak markanın bu tepkilere rağmen bu kararı alması işlemci krizinin ne kadar büyük olduğunun da işareti kabul edilebilir. Dev otomobil üreticisi, araçlarını piyasaya sürebilmek için, işlemcilerden olabildiğinde feragat etmek zorunda olduğunu kabullenmiş görünüyor.

Şimdi merak edilen soru şu ki, diğer otomobil üreticilerinin de fazladan işlemci gerektirecek pek çok elektronik ve dijital özelliği üretimden kaldırması gündeme gelebilir mi? Yoksa, hiçbir dijital aksam ve işlemci gerektirmeden üretilebilen ve Anadolu’da çok tercih edilen 1974 model Renault 12 TSW üretimi yeniden başlayabilir mi?

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>