Çip üreticilerinin hisselerinde artış yaşanıyor

0

Çip üreticileri

Çinli çip üreticilerinin hisseleri, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin ABD ile tansiyonu yükseltmesi ve Pekin’in Washington ile rekabetinin anahtarı olarak gördüğü bir sektör üzerinde iddiaları artırmasıyla son iki yılın en büyük sıçramasını yaptı.

Değerleme endişeleri nedeniyle geçen yıl değerinin üçte birinden fazlasını kaybeden yonga yapım hisselerine olan ilgideki artış, ABD Senatosu’nun geçen hafta Çin ile daha iyi rekabet edebilmek için “Çip ve Bilim” Yasasını geçirmesinden sonra geldi.

Çin’in yarı iletken endeksi 5 Ağustosta günü yüzde 6,8 artarak dört ayın en yüksek seviyesine ulaştı ve haftanın kazanımlarını yüzde 14,2’ye getirerek 2020 ortasından bu yana en iyi haftalık performansı kaydetti.

ABD Çip Yasası, ABD’de daha fazla yarı iletken yatırımı teşvik ederken, Çin’de gelişmiş ABD teknolojilerinin kullanımını daha da kısıtlayacak olsa da, bazı yatırımcılar bunu yerel Çinli oyuncular için iyi bir haber olarak yorumluyor. Wanji Asset’in yatırım direktörü Niu Chunbao, “Yerli yonga üreticileri ithal ürünleri değiştirmek için büyük fırsatlara sahip olacak” dedi ve yerel oyuncuların patlayıcı bir büyüme görebileceğini ekledi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>