Çip ve otomobil üreticileri bir araya geliyor

0

Çip ve otomobil üreticileri

GlobalFoundries ve Applied Materials ve otomobil üreticileri Ford Motor ve General Motors Co.’nun başkanları, yönetimin yarı iletkenlere yatırım yapma planlarını görüşmek üzere ABD hükümet yetkilileriyle kapalı bir zirvede buluşuyor.

Başkan Joe Biden ABD yarı iletken endüstrisini sübvanse etmek ve ABD’yi Çin ile daha rekabetçi hale getirme çabalarını artırmak için yasayı imzalayacak. Tasarı, çip üretimi ve araştırması için 52 milyar dolarlık sübvansiyon sağlıyor. Ayrıca, 24 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen çip fabrikaları için bir yatırım vergisi kredisini de içeriyor.

GlobalFoundries CEO’su Thomas Caulfield yaptığı açıklamada, çip mevzuatının Amerikan topraklarında yarı iletken üretimini hızlandırarak ABD ekonomisini, tedarik zincirini ve ulusal güvenliğini koruduğunu söyledi.

Mevzuat, araba ve silahlardan çamaşır makinelerine ve video oyunlarına kadar mal tedarikini etkileyen kalıcı bir kıtlığı hafifletmeyi amaçlıyor. Kıtlık otomobil üreticilerini etkilemeye devam ederken, Michigan’ın güneydoğusunda binlerce araba ve kamyon park halinde yarı iletken bekliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>