Cisco 2014 Güvenlik Raporunu Açıkladı

0

cisco-AliFuatTurkay-2
Ali Fuat Türkay

Cisco’nun 2014 Yıllık Güvenlik Raporu, küresel güvenlik açıkları ile sistemlere, uygulamalara ve kişisel ağlara yönelik tehditlerin endişe verici seviyelere ulaştığı günümüzde Türkiye’de işletmelerin eşi görülmemiş seviyede siber saldırılara maruz kaldığını ortaya koyuyor.

Cisco Türkiye Güvenlik Ürünleri Satış Müdürü Ali Fuat Türkay, konu ile ilgili olarak “Türkiye’deki işletmeler için artık mesele siber saldırıya maruz kalıp kalmayacakları değil, ne zaman maruz kalacakları… Bilişim güvenliğinden sorumlu yöneticiler, sürekli kısıtlanan bütçeler ve zayıf düşen BT ekiplerine rağmen riski giderek artan ağlarda büyük hacimlerde veriyi korumak, özellikle bulut üzerinde verinin güvenle yönetilmesini sağlamak, özel çözümler için üçüncü şahıslarla çalışmanın riskini değerlendirmek gibi artan baskılarla yüzleşiyor” açıklamasında bulundu.

Akıllı mobil cihazların ve bulut bilişimin hızlı büyümesi sebebiyle tehdit ve çözümler de hızla artıyor. Siber suçlular tek tek bilgisayar veya cihazlara erişim sağlamaktansa internet altyapısını hedeflerken şifre ve kimlik bilgilerini çalmak, özel bilgileri sızdırmak ve ele geçirmek gibi yollara başvuruyor.

Rapordan Önemli Noktalar:

– Cisco 2014 Yıllık Güvenlik Raporu, mobil cihazlara yönelik kötü niyetli yazılımların yüzde 99’unun Android cihazları hedef alması, Java’nın online suçlular tarafından en sık kullanılan ve suistimal edilen programlama dili olması, çok amaçlı Truva atı virüslerinin toplam virüs vakaları içinde web üzerinden en sık iletilen kötü niyetli yazılım olması gibi bazı öne çıkan sorunlara dikkat çekiyor.

– Enerjinin yanı sıra, ecza, kimya ve elektronik üretim endüstrisi gibi belirli sektörler, tarihsel olarak en yüksek kötü niyetli yazılım oranlarına ulaştı.

– Rapor, 2014 yılında tüm dünyada 1 milyondan fazla güvenlik profesyoneli açığı olduğunu belirtirken, pek çok kuruluşun, geniş çaplı ağları sürekli izleyip sızmaları tespit etmek ve uygun korumaları zamanında ve etkin şekilde uygulamak için gerekli olan kadro veya sistemlere sahip olmadığını ortaya koyuyor.

Cisco 2014 Güvenlik Raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>