Cisco, Bosch ve Foxconn nesnelerin interneti için bir araya geliyor

0

Cisco, Bosch ve Foxconn, nesnelerin interneti konusunda bir blok zinciri teknolojisinin inşa edileceğini duyurdu.

Cisco, Bosch ve diğer birçok şirket, teknolojinin son sistemlerini kullanabilmek ve bu sayede daha hızlı bir şekilde gelişme kaydetmek adına son dönemlerde önemli bir atılım içerisinde. Özel olarak oluşturulan grup tarafından çalışmaların yapılacağı duyurulurken, grup içerisinde New York Mellon Bankası, Foxconn, Gemalto gibi firmalar yer alıyor. Yapılan resmi açıklamalarda firmalar tarafından ortak bir şekilde nesnelerin internet üzerinde çalışılacağı ve özelikle daha da sistemin geliştirilmesi adına özel bir işbirliği yapılacağı belirtildi.

Çalışmaların Amacı Ne?

Resmi açıklamalara göre firmalar tarafından geliştirilecek bir zincir ile tüm nesnelerin birbirine bağlantısı kurulacak. Öyle ki firmaların nakliye sırasında kullandığı konteynırlardan evlerdeki çamaşır makinelerine kadar geniş bir kullanım alanının olması bekleniyor. Böylece özelikle firmaların yürüttüğü çalışmaların her aşamasında, bilgi alabilmek ve iş takibi yapabilmek daha kolay olacak.

İşbirliğinin en büyük firmalarından bir tanesi olan Bosch Software Innovations’ın baş sorumlusu Dirk Slama,  özelikle endüstriyel alanda nesnelerin interneti ve zincirleme sistemlerin kullanılmasının çok daha uygun olduğunu söyledi. Bu düşünceler ve planlamalar özelikle kendi alanlarında iddialı markaların bir araya gelmesi ile birlikte heyecan yaratmış durumda. Nesnelerin interneti ve yapay zekaya yönelik yapılan yatırımlar büyümeye devam ederken, bir kısım şüpheciler de bulunuyor. Öyle ki bu kısımda yer alan kişiler ve firmalar teknolojinin sinirli olabileceği ve şirketlerin kazançlarını elde edebilmesinin birkaç yılla sınırlı kalabileceği konusunda açıklamalar yapıyor.

Fakat firmalar nesnelerin interneti için yapacağı çalışmaların yanı sıra blockchain için de önemli geliştirmeleri yapmayı planlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>