Cisco, çalışanlarına sahte e-posta gönderiyor

0

Kredi raporlama şirketi Equifax, bu ayın başlarında bilgisayar korsanlarının yaklaşık 143 milyon ABD müşterisinin adlarına ve sosyal güvenlik numaralarına eriştiklerini açıklamıştı. Equifax’ın itibarını zedeleyen bu ihlal, hisse senetlerinde önemli kayıplara yol açtı. Bu olay sonrasında işletmeler kendi siber güvenliklerini sağlayabilmek için siber mücadeleye başladı.

Cisco’nun bilgi güvenliği sorumlusu Steve Martino, zayıf noktaları araştırarak güvenliğin nasıl sağlanabileceği üzerine çalışıyor. Martino, siber savunmanın sağlanabilmesi için kendilerinin de uyguladıkları bir siber tavsiye listesi açıkladı.

♦Tıklamalarınıza dikkat edin: Cisco, farklı zamanlarda tüm personeline sahte kimlik avı e-postaları gönderiyor. Kimlik avı bağlantısına tıklayan herkes, gelecekte şüpheli e-postalarla etkileşimden nasıl kaçınacağını öğrenmek için eğitim alıyor.

♦Servetinizi koruyun: Her olası saldırı yöntemine karşı korunmak oldukça zor. Bu nedenle en kritik verilerin korunmasında daha hassas davranılmalı.

♦Ara ve yok et: Hackerler hedeflerine odaklanmış ve iyi finanse edilmiş düşmanlardır. Ne kadar korunursanız korunun, yazılımda hatalar bulacaklardır. Bu nedenle, güvenlik ekiplerinin mevcut ihlalleri aktif olarak araştırmaları hayati önem taşımaktadır.

♦Yangın merdivenini kullanın: Her öğrenci ve ofis çalışanı acil bir durumda binadan nasıl hızlı çıkabileceğini bilmeli. Tıpkı bu acil durumlarda olduğu gibi çalışanların gerçekleşmesi olası siber tehditlere de nasıl cevap vereceğini bilmesi gerekiyor.

♦Haberi yaymayı bilin: Çoğu devlet, güvenlik ihlali bildirim yasaları bulunmaktadır. Bu yasalar şirketlerin, tüketicilere güvenlik ihlali hakkında ne zaman açıklama yapması gerektiğini bildiriyor. Dolayısıyla olası güvenlik ihlallerinde ne zaman ve nasıl açıklama yapacağınızı bilerek, mümkün olan şekilde en az müşteri kaybını yaşayın.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>