Cisco ve Microsoft’tan bulutta yeni işbirliği

0

CiscoCisco servis dağıtımını hızlandırmak ve bulut sağlayıcıları için Intercloud yolculuğunu kolaylaştırmak amacıyla tasarlanan ortak bir platform için Microsoft ile veri merkezi ve bulut alanında işbirliğini genişlettiğini duyurdu.

Bugünün yeni nesil bulut hizmetlerinin donanım, yazılım, ağ, depolama ve sunucu platformları arasında uyumluluk gerektirdiğini belirten Cisco Türkiye Veri Merkezi ve Sanallaştırma Teknolojileri Müdürü Baran Karakurt “Bunun sonucu olarak bulut sağlayıcıları yeni bulut hizmetlerini pazara sürerken gerekli olan altyapı ile uygulama katmanlarının entegrasyonunun karmaşıklığını ve yüksek bütçelerini yönetme sorunu ile karşı karşıya kalıyorlar” dedi.

Bu sorunu çözmek için Cisco ve Microsoft’un, dikkate değer oranda sadeleştirilme ve maliyet avantajı sağlayan ve bunun yanında hizmet dağıtımını hızlandıran “Microsoft Bulut Platformu için Cisco Bulut Mimarisini” (Cisco Cloud Architecture for the Microsoft Cloud Platform ) duyurduğunu ifade eden Karakurt sözlerini şöyle sürdürdü: “Cisco, Intercloud teknolojisi ile bulut inovasyonunun yeniçağına öncülük ediyor. Tıpkı 1990’larda farklı yerel ağları birbirine bağladığımız gibi bugün farklı bulut altyapılarını da Intercloud ile birleştiriyoruz. Microsoft ile birlikte, iş ortaklarımızın pazara gidiş sürelerini gözle görülür şekilde hızlandırıyor ve müşterilerimizin talep ettiği hibrit bulut hizmetlerini sunmalarını sağlıyoruz.”

Cisco ve Microsoft’un hâlihazırda bulut ve veri merkezi pazarında güçlü bir işbirliği içinde olduğunu vurgulayan Microsoft Global Yer Sağlayıcı Genel Müdürü Aziz Benmalek ise, “Bugün ortak partnerlarımızın daha hızlı hizmet vermesini ve bulut tabanlı platformlarla kazançlarını daha hızlı artırmalarını sağlayacak ortak bir çözümle bu iş birliğini daha da geliştiriyoruz. Önerdiğimiz Teknoloji, Cisco ACI ile Windows Azure Paketini, bulut sağlayıcıların pazara sunma hızlarını artırırken, bir yandan da maliyetlerini düşürecek şekilde birleştiriyor. Cisco ve Microsoft beraber, iş ortaklarının güncel pazar koşullarında ve hızla değişen müşteri ihtiyaçları karşısında gelişmesine yardımcı oluyor” yorumunu yaptı.

Entegre bulut platformu ne getiriyor?

Microsoft Bulut Platformu için Cisco Bulut Mimarisi (LINK) bulut sağlayıcılarına geleneksel IaaS (hizmet olarak altyapı) hizmetlerinin ötesinde, IaaS, PaaS (hizmet olarak platform) ve SaaS (hizmet olarak yazılım) çözümlerini birlikte sunarak müşterilerine daha fazla değer önerebilecek. Yeni çözüm, öncelikle geleneksel kurumsal uygulamaların ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlandı ve bulut kaynaklı iş yükleri için Cisco’nun OpenStack destekli mimarilerini tamamlayacak. Cisco ilk referans mimarisini Nisan 2015’te yayınlamayı planlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>