Bankacıların üçte biri işsiz kalacak

0

Bankacılık eskiden kariyer planlamalarının parlayan yıldızıydı. Doksanlı yılların sonuna doğru yayınlanan bir banka reklamını hatırlıyorum. Bir grup kadın, kızlarına damat olarak gelen adamı “Bankacıymış, bu devirde en geçerli meslek” şeklinde övüyordu. Citi tarafından yayınlanan rapora göre o devir 2008 yılındaki global finansal krizde kapandı. Öyle ki, bankacıların yüzde 30’u 2025 yılında işsiz kalacak.

Yaşanan 2008 krizinden bu yana bankalar giderlerini azaltmaya çalışıyor. Artan yasal zorunluluklar ve çağa ayak uydurmak için yapılan devasa BT harcamaları, kârlılığı adeta öldürüyor. Aynı rapor, bankalardaki teknoloji harcamalarının yüzde 70’inin bir türlü vazgeçilemeyen eski nesil sistemleri desteklemek için gittiğini belirtiyor.

Bankacılık otomasyon ile çözülecek

Bankacıların yaptıkları işlerin elle yapılan süreç odaklı işler olması da kariyer basamaklarının önüne set çekiyor. Citi, yüzde 60 ila 70 oranında banka personelinin yaptığı işin -en azından teorik olarak- otomasyon teknolojileriyle gerçekleştirilebileceğine değiniyor.

McKinsey’in benzer bir araştırması, bir bankada tüm operasyonların yüzde 85’inin otomasyonla çözülebileceğini ortaya koyuyor. Bu araştırmada, ideal seviyede bir otomasyon çözümü entegrasyonu sonucu arka ofis ekibinin yüzde 50’sine gerek olmayacağı belirtiliyor.

İşin mali kısmı bir yana, otomasyon sonucunda bankalar açısından risk de azalıyor. Bütçe kesintilerinin yanı sıra, risk yönetiminin de bankalar için büyük bir öncelik olduğu biliniyor. Bankacıların yüzde 71’i 2015 yılında en önemli odaklarının risk yönetimi olduğunu belirtiyor (E&Y raporu). Otomasyon sonucunda insana bağlı hata ortadan kaldırılıyor. Ayrıca unutmayın; makinelerin kurum içi dolandırıcılık gibi şeylere aklı ermez – en azından şimdilik!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>