Citrix dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı

0

Citrix CEO'su Mark Templeton
Citrix CEO’su Mark Templeton

Citrix Systems, 31 Aralık 2014 tarihinde sona eren mali yıl ve dördüncü çeyreğinin mali sonuçlarını açıkladı, ayrıca stratejik odaklı bakış ve çalışma verimliliğini geliştirmeye yönelik bir yeniden yapılanma programını duyurdu. Citrix 2014 mali yılı dördüncü çeyreğinde, 2013 mali yılı dördüncü çeyreğindeki 802 milyon dolar gelire göre yüzde 6 artışla 851 milyon dolar gelir elde etti. 2014 mali yılında Citrix, 2013 yılındaki 2,92 milyar dolar gelire kıyasla yüzde 8 artışla 3,14 milyar dolar gelir elde etti.

2015 yeniden yapılanma programı
Citrix ayrıca, stratejik odaklı bakış ve çalışma verimliliğini geliştirmeye yönelik bir yeniden yapılanma programının uygulanacağını da duyurdu. Yeniden yapılanma yaklaşık 700 tam zamanlı ve 200 sözleşmeli çalışanı etkileyecek olan programın yılda 90 milyon ila 100 milyon dolar arasında bir vergi öncesi tasarruf sağlaması bekleniyor. Citrix, 2015 mali yılı içinde kıdem tazminatı anlaşmalarına ilişkin yaklaşık 40 milyon ila 45 milyon dolar ve kiralanan tesislerin konsolidasyonuna ilişkin 9 milyon ila 10 milyon dolar arasında bir vergi öncesi maliyetin gerçekleşmesini bekliyor.

Citrix CEO’su Mark Templeton şunları söyledi: “Her gün müşterilerimizden çalışanları için cazip bir çalışma hayatı yaratırken maddi sonuç elde etmeye ilişkin iki yönlü baskı hakkında şikayetler duyuyoruz. Yazılım tanımlı bir iş yeri elde etmeye yönelik odağımız Citrix’i, sunduğu ağ bağlantısı çözümleri, iş alanı hizmetleri ve mobilite uygulamalarının benzersiz bir entegrasyonuyla bu stratejik mücadelenin ön safhasına yerleştiriyor. 2014 yılındaki performansımızdan gurur duyuyorum ancak tam olarak tatmin olmuş da değiliz. Müşterilerimize daha iyi bir deneyim, daha fazla esneklik ve daha fazla güvenlik sağlamaya yönelik odağımız ile Citrix olarak karlı bir büyümeye olanak tanıyacak daha odaklı bir kurumsal ayak iziyle 2015 yılına umutla bakıyoruz.”

Dördüncü çeyrek mali özeti
2013 mali yılı dördüncü çeyreğine göre 2014 mali yılı dördüncü çeyreğinin sonuçlarına baktığımızda şunları görüyoruz:

  • Ürün ve lisans gelirleri yüzde 1 azaldı;
  • Hizmet olarak yazılım gelirleri yüzde 10 arttı;
  • Lisans güncelleme ve bakım gelirleri yüzde 9 arttı;
  • Danışmanlık, ürün eğitimi ve sertifikasyondan oluşan profesyonel hizmet gelirleri yüzde 15 arttı;
  • Net gelirler EMEA bölgesinde yüzde 7, Pasifik bölgesinde yüzde 5 ve Kuzey ve Güney Amerika bölgesinde yüzde 4 arttı;
  • Ertelenmiş gelirler toplamda, 31 Aralık 2013 tarihinde 1,41 milyar dolar olan tutara kıyasla yüzde 10 artarak 31 Aralık 2014 tarihinde 1,56 milyar dolar olarak gerçekleşti;
  • Operasyonlardan nakit akışı, 2013 mali yılının dördüncü çeyreğindeki 230 milyon dolar tutarına karşılık 2014 yılının dördüncü çeyreğinde 190 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>