Clearview AI veri sızıntısı yaşadı

0

Clearview AI veri

Yüz tanıma yazılımları üzerine çalışmalarını sürdüren Clearview AI veri sızıntısı yaşadığını duyurdu. şirketin 3 milyarı aşkın fotoğrafının sızdırıldığı duyuruldu.

Clearview AI veri güvenliğini sağlayamadı

Yüz tanıma yazılımları üzerine çalışman birçok şirket, veri tabanını geniş tutabilmek için kullanıcılardan çok sayıda fotoğraf topluyor. Bu şirketlerden biri de ABD merkezli Clearview AI’dı.

Ancak Clearview AI yaptığı açıklamada veri sızıntısı yaşadığını ve 3 milyardan fazla fotoğrafa izinsiz bir şekilde erişim sağlandığını duyurdu. Clearview AI’ın avukatı Ekalan tarafından yapılan açıklamada, söz konusu güvenlik açığının engellendiği ve güvenlik prosüdülerinin güçlendirilmeye çalışıldığı duyuruldu.

İzinsiz olarak erişilen bu fotoğrafların hangi amaçla kullanılacağı ise henüz bilinmiyor. Ancak çağımıın en büyük sorunlarından biri olan Deepfake içerikler için fotoğrafların kullanılabileceği belirtiliyor.

Geçitğimi aylarda Facebook ile Clearview AI arasında bir anlaşmazlık yaşanmış ve Facebook, Clearview AI’nin Facebook’tan topladığı fotoğrafları silmesini talep etmişti. Ancak Clearview AI’ın CEO’su bu veri toplamanın yasalara aykırı olmadığını belirtmişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>