Çocuk madenciler için şikayette bulunuldu

0

Çocuk madenciler için şikayet

Demokratik Kongo Cumhuriyeti, çocuk madenciler için suç duyurusunda bulundu. Teknoloji devleri, çocuk madenci çalıştırmakla suçlanıyor.

Kongo, çocuk madenciler için şikayette bulundu

Günümüzde kullanılan birçok elektronik cihazda, artık lityum iyon bataryalar kullanılıyor. Bu ekipmanların üretiminde ise kobalt gibi birçok değerli madenin çıkarılması gerekiyor.

Şu an dünyanın en büyük maden ithalatçılarından biri olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti, bu konuyla ilgili bir şikayette bulundu. Şikayette Apple, Google ve Tesla gibi teknoloji devlerinin madencilik faaliyetleri için çocuk işçileri çalıştırdığı ve bu çocuk işçilerin ölümünden şirketlerin sorumlu olduğu vurgulandı.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde oluşturulan bir örgüt aracılığıyla 14 aile, teknoloji devlerine tazminat davası açtı. Dava açılan şirketlerden biri olan Glencore ise yaptığı açıklamada iddiaları kesin olarak reddetti. Bu şikayet sonrasında nasıl bir karar çıkacağı şimdiden merak ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>