Techinside Google News
Techinside Google News

Cohesity ve Google Cloud’dan veri güvenliği alanında işbirliği

Veri güvenliği sağlayıcısı Cohesity, Google Cloud ile olan işbirliğini genişleterek Cohesity Turing adını verdiği yeni bir yapay zeka teknolojisi serisini tanıttı.
- Advertisement -

Yeni Cohesity Turing çözümü, AI tabanlı fidye yazılımı anormallik tespiti, tehdit istihbaratı ve daha fazlasını sağlıyor. Veri güvenliği sağlayıcısı Cohesity, Google Cloud ile olan işbirliğini genişleterek Cohesity Turing adını verdiği yeni bir yapay zeka teknolojisi serisini tanıttı. Bu teknolojiler, işletmelere kendi veri varlıklarını tek bir güvenli iş akışı üzerinden yönetme imkanı sunacak şekilde çoklu bulut veri platformuna entegre edildi.

Cohesity Catalyst sanal konferansında yapılan açıklamaya göre, bu gelişme, kuruluşların yerinde, çoklu bulutta ve kenar ortamlarında kapsama sahip tek bir güvenli iş akışıyla tüm veri varlıklarını değerlendirmelerine olanak sağlayacak.

Genişletilen işbirliği, Cohesity Data Cloud ile Cohesity’nin yapay zeka uyumlu veri güvenliği ve yönetim platformu arasında ve Google Cloud’un tamamen yönetilen makine öğrenimi (ML) platformu olan Vertex AI arasında entegrasyon sağlamakta Bu entegrasyon sayesinde müşteriler, Cohesity platformunda zaten güvende ve yönetilen aynı verilere ilişkin yeni içgörülere sahip olabilecek, şirket yetkilileri bu konuda vurgulamakta.

Müşteriler, örneğin, tehditleri keşfetmek, belirli soruları yanıtlamak veya bağlamsal aramalar kullanarak verileri hızlı bir şekilde kurtarmak için geniş veri kümeleri üzerinde hızlı bir şekilde arama yapabilir.

Google Cloud CEO’su Thomas Kurian, “Vertex AI, ML modelleri oluşturmak, dağıtmak, yönetmek ve ölçeklendirmek için en iyi platformlardan biridir ve Cohesity’nin büyüyen açık ekosistemimize katılmasıyla daha fazla müşterinin verilerinden AI aracılığıyla değer elde etmesine yardımcı olmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

“Cohesity’nin mükemmel veri güvenliği ve yönetim yetenekleri, Google Cloud’un güçlü generatif AI ve analitik yetenekleriyle birleştiğinde, müşterilere yedekleme ve arşivlenmiş verilerine olağanüstü içgörüler sunmada yardımcı olacak.”

Bu teknoloji, derin öğrenme algoritmaları ve büyük veri kümeleri kullanarak çalışıyor. Metinleri analiz eder, anlamını çıkarır ve farklı bir ifadeyle sunar. Böylece, metinlerdeki düşünceleri, duyguları veya mesajları farklı bir perspektiften iletebiliyor. Bu teknolojiler sayesinde, kullanıcılar fidye yazılımı anormallik tespiti, gelişmiş tehdit istihbaratı, veri sınıflandırması ve makine destekli önerilerle tahminsel kapasite planlaması gibi konularda ileri düzey modelleme ve analiz yapabilirler. Cohesity Turing, müşterilerin verilerini daha iyi anlamalarına ve daha etkili kararlar almalarına yardımcı olur.

Veri güvenliğine esnek yaklaşım

Cohesity, yeni yapay zeka ihtiyaçları ortaya çıktıkça, teklifin yeteneklerini genişletmeyi ve aynı zamanda sorumlu ve güvenli bir uygulama sağlamayı planladığını belirtti.

Yakında müşteriler, Retrieval Augmented Generation (RAG) AI model çalışma akışlarından da daha fazla fayda sağlayabilecek. Bu akışlar, petabaytlarca veri içinde daha derin içgörüler elde etmeyi veya içeriği hızlı bir şekilde bulmayı hedeflemekte.

Bir duyuruda, Cohesity başkanı ve CEO’su Sanjay Poonen, generative AI’dan dönüştürücü faydalar elde etmek için işletmelerin, keskin ve önde gelen AI/ML modellerini kullanarak verilerinden hızlı içgörüler elde etmeye ihtiyaç duyduklarını belirtti.

“Pazar lideri olmaktan ve kategorimize yönelik gelecek nesil generative AI çözümlerini oluşturmaktan heyecan duyuyoruz,” dedi.

“Aynı zamanda Google ile AI’nın güvenli ve sorumlu bir şekilde ele alınması gerektiği konusunda hemfikiriz. Benzersiz platformumuz sayesinde Cohesity, sadece dahili dizinleme yeteneklerimiz aracılığıyla muhteşem bir arama sağlamakla kalmaz, aynı zamanda müşterilerin verilerinin her adımda kontrolünü ve gizliliğini sağlamalarına yardımcı olacak güçlü güvenlik protokolleri sunar.”

Genişletilmiş entegrasyonlar.

Cohesity, Data Security Alliance’ın genişletildiğini duyurdu.

Netskope, ServiceNow ve Zscaler, işletmelerin satıcı işbirliği yoluyla siber saldırılara karşı daha iyi savunma sağlamalarına yardımcı olmak amacıyla Cohesity tarafından Kasım 2022’de oluşturulan gruba katıldı.

Bu yeni katılımcılar, BigID, Cisco, CyberArk, Mandiant, Okta, Palo Alto Networks, PwC UK, Qualys, Securonix ve Splunk gibi mevcut üye grubuna katıldı.

“Yeni güvenlik ortakları Netskope, ServiceNow ve Zscaler’ın eklenmesi ve büyüyen güvenlik entegrasyon portföyümüzle, saldırı tehdidine karşı mücadele etmek için sektördeki en sağlam veri güvenliği ekosistemlerinden birine sahibiz” dedi Poonen.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir