Techinside Google News
Techinside Google News

Python programlama için AI destekli kodlama geliyor

Makine öğrenimi, veri analizi ve eğitim için harika bir araç olan Colab, yapay zeka alanındaki gelişmelerle daha da iyileştiriliyor

Makine öğrenimi, veri analizi ve eğitim için harika bir araç olan Colab, yapay zeka alanındaki gelişmelerle daha da iyileştiriliyor.

2017 yılından bu yana Google Colab, Python’da programlamaya başlamanın en kolay yolu oldu. Öğrenciler de dahil olmak üzere 7 milyondan fazla kişi, Colab’ı kullanarak kurulum veya yazılım yönetimi yapmadan ücretsiz olarak güçlü hesaplama kaynaklarına erişebiliyor. Makine öğrenimi, veri analizi ve eğitim için harika bir araç olan Colab, yapay zeka alanındaki gelişmelerle daha da iyileştiriliyor.

- Advertisement -

Bugün duyurduğumuz üzere, Colab yakında kod tamamlama, doğal dil ile kod üretimi ve hatta kod yardımcı bir sohbet botu gibi AI destekli kodlama özelliklerini ekliyor. Colab, I/O etkinliğinde duyurulan PaLM 2 üzerine inşa edilen Codey adlı bir kod modeli ailesi kullanıyor. Codey, dış kaynaklardan alınan yüksek kaliteli, izinli lisanslı kodların geniş bir veri kümesinde ince ayar yapılarak, kodlama görevlerinde performansı artırmak için geliştirildi. Ayrıca, Colab’ı güçlendirmek için kullanılan Codey sürümleri özellikle Python ve Colab’a özel kullanımlar için özelleştirilmiştir.

Colab, Python programlama için AI destekli kodlama özelliklerini tanıtıyor

Güçlü kodlama özelliklerine erişim Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Colab kullanıcıları, programlama hızını, kalitesini ve anlaşılabilirliğini önemli ölçüde artıran Codey modellerimize ilk erişimi elde ediyor. İlk özelliklerimiz kod üretimi üzerinde odaklanıyor.

Doğal dil ile kod üretimi, yorumlardan veya ipuçlarından tam fonksiyonlar yazarak daha büyük kod blokları oluşturmanıza yardımcı oluyor. Buradaki amaç, tekrarlayan kod yazma ihtiyacını azaltmak ve programlama ve veri bilimi alanının daha ilginç kısımlarına odaklanmanızı sağlıyor. Colab’da uygun kullanıcılara, kod üretmek için herhangi bir metin ipucunu girmelerine izin veren yeni bir “Oluştur” düğmesi görünecektir.

Kod satırlarının otomatik tamamlanması

Birleşik bir sohbet botuyla yardım alma daha da kolaylaşıyor. Ayrıca, Colab’a yardımcı bir sohbet botunun yardımseverliğini direkt olarak getiriyor. Yakında, Colab’da “Google Sheets’ten nasıl veri alırım?” veya “Pandas DataFrame’i nasıl filtrelerim?” gibi soruları doğrudan sorabileceksiniz.

Colab AI’nin animasyonu herkes için makine öğrenimini demokratikleştiriyoruz

İnternet bağlantısı olan herkes Colab’a erişebilir ve ücretsiz olarak kullanabiliyor. Milyonlarca öğrenci, Python programlama ve makine öğrenme öğrenmek için her ay Colab’ı kullanıyor. Kaynakları kısıtlı gruplar, makine öğrenme uygulamaları için güçlü GPU’lara ücretsiz erişim sağlıyor.

Yakında Colab’ı veri ve ML iş akışlarınızda daha da yardımcı ve entegre bir deneyim haline getirecek daha birçok özellik ve geliştirme yapılıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir