com.tr uzantılı alan adları için son tarih 23 Mart

0

TR’ uzantılı alan adlarının tahsis sürecinin ODTÜ’den BTK’ya devredilmesinin ardından alan adlarının kayıtlı operatörlere transferi için son tarih 23 Mart olarak belirlendi

1991 yılından bu yana ODTÜ bünyesindeki nic.tr tarafından yönetilen TR uzantılı alan adlarının Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) devredilmesiyle Türkiye’de yeni bir dönem başladı. 2019’un sonlarında başlayan ve 2020 yılı Ağustos ayında tamamlanması öngörülen nic.tr sisteminin tasfiye süreci devam ederken yaklaşık 350 bin TR uzantılı alan adının nic.tr sisteminden yetkili diğer operatörlere geçişi de hız kesmeden devam ediyor. 

Yeni operatör seçiminde dikkatli olunmalı

23 Mart itibariyla nic.tr üzerinden yeni kayıt ve yenileme işlemlerinin durdurulacak olması sebebiyle alan adı sahiplerinin bu tarihe kadar yeni bir kayıt operatörü seçmiş olmaları gerekiyor. 2008 yılından beri TR uzantılı alan adlarına kayıt ve yenileme hizmeti sunan Niobeweb’in Genel Müdürü Cüneyt Yağız, yeni dönemde kullanıcıların TR uzantılı alan adları için seçecekleri kayıt kuruluşunu belirlerken dikkat etmeleri gereken hususlara vurgu yaptı. Yağız’a göre alan adı sahipleri kayıt operatörlerine karar verirken fiyat avantajının yanı sıra; deneyim, teknik yeterlik ve destek kabiliyetlerinin de dikkate alınması gerektiğini aktardı. 

TR uzantılı alan adlarının kayıt ve devri için çeşitli zorunlulukların olduğunu belirten Cüneyt Yağız, uyarılarda bulundu: “TR alan adı kayıtları oldukça hassas süreçler. Alan adları kayıt için uygun görünüyor olsalar dahi, kayıt edilebilirlikleri marka tescili ya da faaliyet belgesi gibi kayıt edilmek istenen alan adı ile tam uyumlu belge ibrazları gerekiyor. Üstelik bu evrakların tesliminde de uyulması gereken zaman kısıtları mevcut. Sürecin herhangi bir yerinde yaşanan gecikme ya da uyumsuzluk, alan adını kaydetmenizi imkansız kılabilir.” 

Ağustos 2020 itibariyle com.tr için evrak zorunluluğu sona eriyor 

“.tr ağ bilgi sisteminin” (TRABİS) tam olarak faaliyete geçeceği Ağustos 2020 itibariyle com.tr uzantılı alan adlarında evrak gerekliliğinin tamamen son bulmasının planlandığını belirten Cüneyt Yağız, mevcut evrak zorunlulukları gereği yaklaşık 350 bin adet ile sınırlı kalan kayıtlı com.tr alan adının 2020 sonu itibariyle ilk etapta iki, önümüzdeki yıl sonunda ise 3 kat büyüme ile 1.2 milyonu aşabileceği öngörüsünde bulundu. 

 

 

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>