Continental ve Vodafone güç birleştirdi

0

Continental ve Vodafone iş birliğinin ilk meyvelerini kamuoyuyla paylaştı. İki şirket savunmasız kişilerin trafikteki can güvenliğini koruyacak yeni teknolojilerini duyurdu. Geçen yıl duyurulan iş birliği sonucunda trafikte can kaybının azaltılması hedefleniyor.

Continentel ve Vodafone iş birliği

Otomobillerdeki güvenlik ve destek sistemleri araç içindekilerin hayatını korumaya odaklanıyor. Ancak, bisikletliler ve yayalar hala korumasız. 2017 yılına ait Alman Federal İstatistik Bürosu verilerine göre, trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin dörtte biri bisikletliler ve yayalardan oluşuyor. 

Continental ve Vodafone arasında iş birliğinin neredeyse temelinde 5G teknolojisi yer alıyor. 10 gigabite kadar bant genişliği sunan 5G, anlık video yayınına olanak sağlıyor. C-V2X mobil iletişim teknolojisi, araçlar, altyapı ve trafikte savunmasız kişiler arasındaki doğrudan ve ağ tabanlı iletişimi bir araya getirerek, bağlı ve akıllı mobilitenin tüm potansiyelinden faydalanıyor.

Dijital kalkan güveni sayesinde trafiğe çıkan bisikletli ve yayalar akıllı telefon; otomobiller ise özel bir V2X modül ile bir iletişim modülüne sahip oluyor. Böylece herkes mobil ağ üzerinden birbiriyle konumunu ve seyir yönünü paylaşabiliyor. Bu sayede birbirinin önüne çıkma tehlikesi azalıyor.

Araçlara yerleştirilen kameralar ve ağ tarafındaki yapay zeka Mobile Edge Computing, yayaların ve bisikletlilerin davranışlarını tanıyor. Bu sayede araç, savunmasız kişileri korumaya alıyor diyebiliriz. Mobile Edge Computing (mobil sınır bilişim) ayrıca, aracın ve üst seviye veri merkezlerinin hesaplama yükünü de hafifletiyor.

İş birliğinin bir diğer meyvesi ise sollama yapacak araçların güvenliğini sağlıyor. Kırsal yollarda sollama yapmadan önce arkadaki araçları karşıdan gelen trafiğe karşı uyarmak için öndeki araçlardan birinin kamera görüntülerini kullanıyor.

Trafik sıkışıklığı uyarı sistemi ise sıkışık trafiğin sonuna yaklaşan araçları, oraya ulaşmadan çok daha önce engellerden haberdar ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>