Çöplerden elektrikli araba üretildi

0

Çöplerden elektrikli araba

Hollanda’da üniversite öğrencileri tarafından çöplerden elektrikli araba üretildi. Bu araba 220 km2lik menzile sahip ve 90 km hıza ulaşabiliyor.

Çöplerden elektrikli araba üretimi

Geri dönüşüm konusunda şimdiye dek pek çok farklı yenilikçi girişimle karşılaştık. Ancak Hollanda’da Eindhoven Teknik Üniversitesi öğrencileri oldukça yenilikçi bir çalışmaya imza attı.

22 öğrencinin birlikteliğiyle yapılan ortak çalışmayla, plastik şişeler ve evsel atıklar kullanılarak elektrikli otomobil tasarlandı. Otomobilin gövde kısmında ise TV ve oyuncaklarda kullanılan sert plastik tercih edildi. Aracın koltuklarında Hindistan cevizi ve at kılları kullanılarak burada da çevreci bir seçim yapıldı.

Bu elektrikli otomobil tam dolu bataryası ile 220 km yol gidebiliyor. Ayrıca saatte 90 km hıza ulaşabiliyor.  Geliştirme süreci 18 ay süren otomobilin ekip ütesi Wijk, bunun örnek olacağını ve otomobil şirketlerinin atık malzemeler kullanacağını umduklarını söylüyor.

Elbette bu otomobilin günlük hayatta yollarda olması pek de mümkün değiş diyebiliriz. Ancak bu araç, geri dönüşümün hangi seviyeye ulaşabileceğini çok net bir şekilde gösteriyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>