Cortana otomobillere geliyor

1

cortanaMicrosoft geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği Build geliştirici konferansında yaptığı sunum ile Windows otomobil sistemini paylaşmıştı. Windows Phone benzeri bir Windows işletim sisteminin direkt olarak araçlara uygun hale getirileceği söylenmiş, ancak sesli komut üzerine herhangi bir bilgi verilmemişti.

Şirketin Windows temelli otomobil konsepti görünüşe göre bir de kişisel asistan sistemi Cortana’ya kavuşacak. Microsoft’un Tayvan’da yaptığı TechDays etkinliğinde konuşan, şirketin Asya Pasifik Araştırma Geliştirme sorumlusu Samuel Shen, Cortana otomobil projesini açığa çıkarttı. İsmin söylediğine göre araçlarınön camı üzerinden çalışacak olan Cortana destekli Windows otomobil sistemi, cam üzerinden restorantlardan rezervasyon yapmak ve istediğiniz yerlerin haritada anlık tespiti gibi hizmetler sunacak.

Ünlü yazılım şirketi Microsoft her ne kadar otomobiller üzerine çalışmaya devam etse de, yeni işletim sistemleri Windows 10 için tam bir entegrasyon sağlamış değil. Firma şimdiye kadar Ford, BMW, Kia, Nissan ve Fiat gibi araç markalarına “özelleştirilebilen” Windows’lar sunmuş, bu isimler de kendi araçlarına göre işletim sistemini “uyarlamıştı”. Bir başka deyiş ile halen otomobiller için tek bir Windows standardı gerçek olamadı.

Şayet Microsoft bu işin altından kalkarsa Apple CarPlay ve Google Android Auto ile sıkı bir yarışa girişebilecek.

Yorumlar

  1. Önce bir Türkçe hale getirilsin de….

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>