CRM Deneyimi Kullanıcı Memnuniyeti Araştırması

0

crm

Çalışma, Mart 2015 ve Haziran 2015 tarihleri arasında online platform üzerinde yayınlandı ve 322 değerlendirme yapıldı. Veri kalite testleri sonucunda 283 giriş analiz amaçlı kullanıma uygun bulundu.

34 kritere bağlı olarak gerçekleşen değerlendirmeler ,şirketlerin sorumlu müdürleri, IT yöneticileri ve CRM uzmanları tarafından, bireysel olarak yapıldı. Analiz sonuçları,yeni bir CRM çözümü arayan ,mevcut CRM çözümünü verimli olarak kullanamayan şirketler açısından oldukça etkili oldu.

CRM Memnuniyet kriterlerine göre;

  • Ürün/Çözüm memnuniyeti ve Destek/İş Ortağı son kullanıcı memnuniyetleri “tatmin edici” olarak sonuç verirken,
  • Sistem / çözüm bağlantılı kriterlere bağlı Formlar ve raporlar, mobil kullanım, ara yüz (Dış veri entegrasyon yeteneği, uluslar arası kullanım, performans,ergonomi ve veri bakım eforu)
  • Proje bağlantılı kriterlerden ,zaman planına bağlılık , şirkete özel geliştirme uygulamaları “tatmin edici ”sonuçlar vermedi.
  • Fiyat/Performans oranıkriteri değerlendirmede en çok katılımcının katıldığı kriterlerden oldu.

Bu yıl ilk kez sorulan ,uluslararası kullanım kriteri malesef düşük memnuniyet derecesi aldı. Nedeni, genel olarak lokal ihtiyaçları karşılamak amacıyla ortaya çıkan çözümlerin, dil, karakter seti, yerel mevzuat (içerisinde fiyatlama, faturalama özellikleri bulunan çözümler için) gereksinimlerini yeterli derecede karşılamadığı yönündedir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>