Crytek kapanıyor mu?

0

Türk asıllı oyun yapımcısı zor günler geçiriyor. Crysis ve FarCry serisi ile 10 yıl önce adını duyurmaya başlayan ve endüstrisinin önemli oyucularından biri haline gelen Crytek’in bir süredir maaşları ödeyemediği ve nakit krizi içinde düştüğü dile getiriliyordu.

Crytek şimdi, bazı ofislerini kapatmaya ve işten çıkarmalara başladı. Kalan çalışanlar için de maaş çeklerinin ödenmesinin son derece yavaş gerçekleştiği vurgulanıyor.

Şirket krizden kurtulamadı

Şirket iki yıl önce de benzer bir krizle karşılaşmış ve iki ofis dışında tüm stüdyolarını kapamak zorunda kalmıştı.

Şirketin kurucusu Avni Yerli yaptığı basın açıklamasında, işten çıkarmaların ve stüdyo kapatmalarının, Crytek’in sağlıklı bir şekilde ayakta kalmaya devam edebilmesi için bir zorunluluk haline geldiğinin altını çizdi.

Avni Yerli’nin açıklamasına göre, şirket beş stüdyoyu kapatacak ve yeniden ana uğraş konusu olarak, Crysis oyununa ve CryEngine’a odaklanacak. Şirket bu şekilde nakit krizini çözerek, hayatta kalmayı başaracak.

Şirketin İstanbul ofisi ise kapatılacak ofisler arasında değil. Crytek, İngiltere ve ABD yerleşimli stüdyolarını kapatacak. Ayrıca Avrupa ve Uzak Doğu’daki ofisler de faaliyetlerine devam edecek.

İngilter ve ABD ofisleriyle beraber Homefront: Revoluiton oyun serisinin hakları da başka bir yapımcıya satılacak.

Crytek daha önce de ona ait olan Far Cry serisinin haklarını satarak önemli bir gelir elde etmişti. Far Cry daha sonra Crytek’ten bağımsız olarak farklı bir yapımcıyla yoluna devam etti.

Crytek’in geliştirdiği oyun motoru CryEngine ise piyasada çok önemli oyunlar için temel taşı oluştururken bu oyunların toplamda milyarlarca dolara varan cirolar elde ettiği biliniyor.

Crytek, endüstride çok nadir görülen başarılı oyun motorlarında birini geliştirmenin yanında aynı zamanda inovatif bir oyun stüdyosu olarak, adından söz ettiren, kült haline gelen oyunlara da imza atmasıyla tanınıyor. Bu kadar başarılı bir şirketin ise nakit sıkıntısına düşerek sorun yaşaması, piyasadaki tüm aktörleri şaşırtıyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>