Crytek Türkiye’de 500 milyon dolar yatırım mı yapacak?

0

Birkaç gün önce, dünyadaki 5 stüdyosunu kapatacağını duyuran Crytek’in, Türkiye’de 500 milyon dolarlık yatırım yapma ihtimali olduğu ortaya çıktı.

Çalışanlarına maaş ödemede zorluk çektiği söylentisi nedeniyle de zor günler yaşayan Crytek hakkında ilginç bir detay, Başbakan Binali Yıldırım’ın yaptığı konuşmada ortaya çıktı.

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

Türkiye’nin geldiği yer gideceği yere göre çok daha kısa. Önümüzde daha çok mesafe var. Daha çok yapmamız gereken iş var. Türkiye’nin kaynakları bugün geldiğimizin iki katını rahatlıkla yapacak kapasiteye sahip. Bunu biliyoruz. İnsan kapasitemiz, coğrafyamız buna müsait. Firmalarımızın kabiliyetleri buna müsait. Bir genç bilişimci bir oyun yazmış, 200’den fazla ülkeye bunu satmış. Daha bunun ötesi var. Almanya’da yaşayan Giresunlu bir delikanlı var bu liste başı oyunu o yapıyor. Türkiye’de gelip yatırım yapacak. Ön gördüğü yatırım da 500 milyon dolar. Anlattıklarını benim hafızam zor alıyor. Başka bir dünya. Ama geleceğin böyle olacağını anlamak zor değil”

Başbakan Crytek’teki mi işaret etti?

Başbakan firma ismi vermemiş olsa da, yazdıkları oyunların dünyada liste başı olduğu, 200’den fazla ülkeye satıldığı, Giresunlu oyun yapımcısı denilince akla gelen tek isim, Yerli Kardeşler ve Crytek.

Şimdi teknoloji dünyasında merak edilen soru şu.

Önemli bir maddi kriz söylentisiyle zor günler geçirdiği konuşulan gerçekten de Türkiye’de 500 milyon dolarlık yatırım yaparak, merkezini ve ana faliyetlerini Türkiye’ye mi taşımayı planlıyor.

Şirket, tam da stüdyolarını kapamışken bir de StarCitizen’in, Cry Engine’i terk ettiğini açıklamasıyla ayrıca bir şok yaşamıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>