Çukurova ve Altimo Turkcell için anlaştı

0

Turkcell’in hissedarları Rus Altimo ve Çukurova Holding arasında şirketin kontrol hisselerine ilişkin davayı gören İngiltere Yüksek Mahkemesi (Privy Council) iki grubun kendi aralarında el sıkıştıklarını açıkladı.

Çukurova, 2005 yılında eski adıyla Rus Alfa Grubu ile 3,3 milyar dolarlık bir finansman anlaşması yapmış ve anlaşma kapsamında Alfa dolaylı olarak yüzde 13,22’lik Turkcell hissesini 1,6 milyar dolara satın almıştı. Alfa ayrıca yaklaşık yüzde 13,81’lik Turkcell hissesi üzerine de Çukurova’ya 1,7 milyar dolarlık kredi karşılığında rehin koymuştu.

Çukurova bu paket kapsamında yaklaşık 350 milyon dolarlık borç geri ödedikten sonra, Altimo kalan borcun geri ödenmesinde Çukurova’nın pek çok kez temerrüde düştüğünü iddia ederek, sözleşme kapsamında yetkili mahkeme olarak tayin edilen British Virgin Adaları’nda dava açmıştı. Dava süreci pek çok kez uzadıktan sonra en son kararı verecek Privy Council’e taşınmıştı.

Privy Concil Çukurova Holding’in borcunu 31 Temmuz’a kadar ödemediği takdirde Altimo’nun Çukuroava Holding’in Turkcell’deki hisselerine el koyabileceğine karar vermişti. Bu tarih Ramazan Bayramına denk geldiği için bu gün mesai bitimine kadar Çukurova Holding’in bu borcu ödemesi gerekiyordu.

Borsa’nın kapanmasına 5 dakika kala Privy Council bir açıklama yaparak iki grubun kendi arasında anlaştığını duyurdu. Henüz anlaşmanın detaylarına ait bir bilgi bulunmuyor ancak bu durumun Turkcell’in geleceği için olumlu bir karar olduğunu söyleyebiliriz.

Borsada son dakika işlemlerinde Turkcell’in hisselerinde pozitif bir artış görülürken aynı zamanda uzun süredir hissedarlarına kar payı dağıtamayan Turkcell’in gelecke günlerde bu yönde adımlar atabileceğini de tahmin ediyoruz.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>