Techinside Google News
Techinside Google News

Cumhurbaşkanı Erdoğan “4G’yi boşverelim” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4G ihalesine sayılı gün kala Türkiye'nin doğrudan 5G'ye geçmesi gerektiğini söyledi.
- Advertisement -

RTETürkiye, yaklaşık 5 yıl gecikmeyle 4G’ye geçiş için gün sayarken Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ilginç bir açıklama geldi. Türk Telekom’un Ankara’da düzenlenen 175. kuruluş etkinliğine katılan Erdoğan, konuşmasında kısa bir brifing aldığını, buradan aldığı bilgilerle 4G’ye hiç başlamadan 5G’ye geçmenin daha iyi olacağını ifade etti.

Konuşmasında, “Gündemde 4G ihalesi var. Ama dünya 5G’yi konuşuyor. 4G’yle hiç zaman kaybetmeyelim. O zaman 3G’de 2 yıl daha sabredersek, 5G’ye geçeriz. Aksi takdirde 4G’ye geçersek Türkiye çöplük haline döner.” yorumunu yapan Erdoğan, 2 yıl daha beklenirse 5G’ye geçilebileceğini belirtti.

5G’ye geçiş mümkün mü?

Dünyada 5G’nin sektörler arasındaki özel etkinlikler haricinde kullanıcıların karşısına ilk çıktığı etkinliklerden biri Mart ayında Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi oldu. Henüz çok taze olan bu konu hakkında bir yandan standartları geliştirme çalışmaları sürerken, diğer yandan üreticilerin de gerek altyapı gerekse ürün bazında ciddi hazırlık yapması gerekiyor.

Şu an için yolun oldukça başında olan 5G için gereken bu yeniliklerin tamamına yakını test aşamasında. Bu tarz testlerin tamamlanması ve gerek telekom operatörlerine gerekse son kullanıcılara ürün olarak sunulabilmesi için yıllar gerekiyor. Diğer yandan 5G’ye uyarlanmış telekom yönetim yazılımlarının da aynı titizlikle hazırlanması gerekmekte.

Bu açıdan bakıldığında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasında yer alan “2 yıl bekleyelim” ifadesi karşılığını bulmuyor. Bununla birlikte üretici şirketlerin ve tabii telekom operatörlerinin 4G için belirlediği ticari kaygıları da hesaba katmak gerekiyor. Ticari kaygılar demişken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “4G nedeniyle ülkeyi çöplüğe çevirmeyelim.” cümlesini de irdelemek gerekiyor. Tüm teknik engeller aşılsa, altyapı hazırlansa bile satışta bulunan ürünler 5G değil, 4G uyumlu olacağı için çöplüğe dönüştürüleceği söylenen ürünler yine satılacak. Bu nedenle lisans verilse dahi lisans sonrası kullanım için 2020 sonrasının beklenmesi gerekecek.

5G’ye geçiş için sektörün ve ülkelerin planları neler diye baktığımızda ise karşımıza 2020 tarihi çıkıyor. Bazı Avrupa ülkeleri, ABD, Çin ve Japonya bu tarihte 5G’yi aktif hale getirmeyi planladıklarını açıklamışlardı.

Özetle, kısa bir brifing sonrası yapılan bu açıklamayı talihsiz ve karşılığı olmayan bir ifade olarak yorumlamak mümkün. Henüz oldukça sıcak olan bu gündemin, gerçeklerin anlaşılmasıyla yerini yeniden 4G ihalesine bırakacağını öngörebiliriz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

  1. Mantık güzel hoş fakat zamanlama yanlış olmuş sanırsam. İyi bir ileri ufuk ve düşünce çerçevesinde güzel bir istişare ortamından sonra bu tür açıklamaları da dikkate almak iyi olacaktır. Ama dediğim gibi belki zamanlama çok erken olmuş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir