Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nde yapay zekâ uzmanları işe başladı

0

Bir yıldan fazla süre önce kurulan Dijital Dönüşüm Ofisi, yapay zekâ tarafında uzman çalıştırmaya başladı

Merve Ayyüce Kızrak ve Turgut Haspolat, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nde yapay zekâ uzmanı olarak işe başladı. Bu bilgilere her iki ismin LinkedIn’deki profillerinden ulaştık.

Kasım ayı itibarıyla bu göreve getirilen Turgut Haspolat, en son merkezi Kanada’da bulunan Geometric Energy’de çözüm mühendisi olarak çalışıyordu. Kariyerinin önemli bir bölümü 1992-2008 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı’da CIO, program yöneticisi, sinyal istihbaratı görevlisi ve yazılım mühendisi olarak geçiren Haspolat, 7 yılı aşkın bir süre de Fujitsu’da üç farklı rolde çalıştı. Haspolat, Millî Savunma Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu ve yüksek lisansını Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Turgut Haspolat, Dijital Dönüşüm Ofisi’ndeki görevinde ulusal yapay zekâ stratejisi, dağıtık defter teknolojileri ve e-tarım ekosistem platformu gibi alanlarda çalışacak.

Merve Ayyüce Kızrak da Kasım ayında Dijital Dönüşüm Ofisi’nde yapay zekâ uzmanı olarak göreve başladı. Son olarak Bahçeşehir Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak görev yapan Kızrak, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde doktora çalışmalarına devam ediyor. Kızrak ,2009’da Haliç Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.

Dijital Dönüşüm Ofisi, 10 Temmuz 2018’de kuruldu ve başkanlığını Dr. Ali Taha Koç yürütüyor. Ofisin siber güvenlikten yapay zekâ değişen dokuz hizmet birimi bulunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>