Cumhurbaşkanlığından TİB için açıklama geldi

0

On yılı aşkın süredir Türkiye’de internet ve özellikle “erişim engeli” denince akla gelen kurumlarda başı çeken Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, kısa adıyla TİB hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir son dakika açıklaması yaptı. Daha önce dokunulmazlık gibi ek haklara sahip olması için çalışmalar yapılan TİB, ShiftDelete.Net haberine göre 15 Temmuz gecesi yaşanan üzücü olayların ardından alınan tedbirler kapsamında kapatılacak.

Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada, internet üzerinden Türkiye dışında veya içinde barındırılan içeriklere erişimi idari kararla etkileme yetkisine sahip olan ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bağlı olan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın, tamamen BTK’ya devredileceğini belirtti.

tib istatistik

Ülkemizde erişime engeli bulunan 112 binden fazla internet sitesinin, yaklaşık olarak yüzde 94’üne yönelik karar TİB tarafından verilmiş durumda. TİB’in kapatılma nedeni olarak ise, terör örgütüne bağlı çalışanların sayısının kurum içerisinde oldukça fazla olması söyleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>