Cupertino belediye başkanı Apple’dan yaka silkti

0

Apple’ın merkezi, ABD’de küçük bir kasaba olan Cupertino’da bulunuyor. Yeşil, huzurlu, sakin, barış dolu bir kasaba olan Cueprtino’nun belediye başkanı ise Apple’ın bu kasabaya fazla geldiğini ve Cupertino’nun Apple’ı kaldıramadığını savunuyor.

ABD basınına konuşan belediye başkanı Barry Chang, Apple’ın şimdi de devasa bir kampüs inşa ettiğini (Uzay Gemisi kampüsü) ve bu yeni kampüsle beraber kasabanın alt yapısının iflas edeceğini savunuyor. Uzay Gemisi kampüsünün sadece dev inşaat organizasyonunun bile semti bir şantiyeye dönüştürdüğü ve semtte huzurlu bir yaşam kalmadığı şikayetleri de hızlı yükseliyor.

Apple’ın kasabada bulunması nedeniyle, başka teknoloji şirketlerinin de Cupertino’ya gelmek istediğini anlatan belediye başkanı, Cupertino’nun bu yükü kaldıramayacağının altını çiziyor. Yeni alt yapı çalışmaları için 100 milyon dolar bütçeye ihtiyaçları olduğunu dile getiren Chang, şehir meclisinde bu paranın Apple’dan alınmasını oylamaya sunduğunu ancak bir oyla kaybettiğini de belirtiyor.

Apple yüzünden kasabanı eskimiş ulaşım sisteminin, elektrik, su, kanalizasyon yapısının büyük yük altında olduğunu, semtin sakinlerinin ulaşım sorunları yaşadığını, elektrik sorunlarının baş gösterdiğini herkesin şikayetçi olduğunu da anlatan Chang tam anlamıyla Apple’dan yaka silkmiş gibi görünüyor.

Apple sadece kar ediyor!

Öte yandan Apple’ın kasabada yarattığı sorunların çözümü için ödeme yapmak istemediği de anlaşılıyor. Belediye başkanı, “Apple sadece kar ediyor ama sorumluluğu ve maliyetleri paylaşmayı reddediyor,” yorumunu yapıyor.

Belediye başkanının ani çıkışının, Tim Cook’un “son üç ayda 10,5 milyar dolar kar ettik”, açıklamasından hemen sonra gelmesi de belediye yönetimindeki Apple’a karşı “bilenmişliğin” bir işareti olarak kabul ediliyor. Üstelik işin garip yanı, Apple’ın kurucularından Steve Wozniak’ın, belediye başkanının yanını tutması ve Apple’ın Cupertino’daki sorunların çözümüne destek olması gerektiğini düşünmesi. Ancak Tim Cook’un böyle düşünmediği anlaşılıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>