Daha verimli Twitter için 7 onaylı formül

1

1- Resim Kullanın

Ağır bir Twitter kullanıcı olan Hubspot, Twitter ilk mesaj içi görsel özelliğini çıkardığında görselle desteklenmiş tweetler ile bazı testler yapmış ve müthiş bir sonuç almış. Hepimizin bildiği görsellerin dikkat çektiği tezini tekrar ispatlayan Hubspot, retweetler, tıklamalar ve favoriye almalarda artış görmüş ve potansiyel müşteri sayısını yüzde 55 arttırmayı başarmış.

Buffer tarafından yayınlanan başka bir araştırma da resimlerin yüzde 18 daha fazla tıklandığını, yüzde 89 daha fazla favorilere alındığını ve yüzde 150 daha fazla retweet edildiğini ortaya çıkarmış.

2- Zamanlamayı iyi ayarlayın

Tıklama kazanmanın yarısı içeriği kullanıcının karşısına doğru zamanda çıkarmaktır. Bu konuda yapılmış çalışmalardan biri olan Kissmetrics’in Science of Social Timing çalışmasında doğu ve merkezi zaman dilimlerinde görünmek üzere tweet attığınızda sizi takip edenlerin yüzde 80’ine ulaşabilirsiniz. Tıklama oranları da hafta ortası ve hafta sonu öğleden sonra 6 ve 12 saatleri arasında en üst düzeye ulaşıyor.

Sysomos’un yaptığı başka bir araştırmada sabah 3-7 saatleri arasından kaçınmak yeterli olurken, en uygun zamanın Cuma akşamları olduğu belirtiliyor. Dan Zarella’nın yaptığı araştırma da akşamları ve haftasonlarını tavsiye ediyor.

3- Tweetlerinizi öne çıkarın

Bir süredir Twitter para karşılığı tweetleri akışın en üstünde görüntülüyor. Shift firması alt markalarıyla yaptığı hedeflemeli kampanyalarında etkileşimin yüzde 34 arttığını ve etkileşim başına maliyetin yüzde 38 düştüğünü görmüş. AirBnB ise öne çıkardığı tweetlerde özel indirim kodları kullanarak etkileşimde yüzde 4 artış sağlamış.

4- Tavsiyenin gücünü kullanın

sysomos-twitter-infographic

Daha önce gördüğümüz gibi sosyal ispat ve ‘ağızdan ağıza’ pazarlama etkileşimleri arttırmak için kullanılabiliyor. İnsanlar satın almak için tavsiyelere ihtiyaç duyuyor ve bunu da en güvendikleri kişilerden almayı tercih ediyorlar. Bunun için de Twitter’ı kullanıyorlar.

Sysomos araştırmasında insanların en sık kullandığı tavsiye tümceleri araştırılmış ve sonuçlar şunlar olmuş:

 • en iyi … kim yapıyor?
 • şunu bilen var mı?
 • şunu arıyorum..

Pazarlamanızın birazını bu soruların cevabı olacak şekilde ayarlamanız şüphe yok ki faydalı olacaktır.

5- Twitter’ın tavsiyelerini dikkate alın

Twitter yakın zamanda 1.100 KOBİ ile bir araştırma yaptı. Katılımcıların yüzde 72’si Twitter’da olmanın önemli olduğunu düşünüyor. Ek olarak yeni müşteri kazanımını arttırmak için şu taktikler ortaya çıktı:

 • Twitter’ı kullanarak insanları başka bir web sitesi, blog veya bültene yönlendirme
 • Twitter’ı bir müşteri iletişim aracı gibi kullanarak etkileşimi arttırma
 • Erişimi arttırmak için reklam verme

Twitter-marketing-screenshot

6- İnsanların sizi niçin takip ettiğini anlayın

Eğer insanların Twitter hesabınızı niçin takip ettiğini bilebilirseniz bunu sağlamaya devam edebilir ve memnuniyeti arttırabilirsiniz. University of Massachusetts Dartmouth’un yaptığı araştırmaya göre milenyum neslinin markaları takip edişinin en önemli 5 sebebi şunlar:

 • Markaya destek olmak
 • Markadan güncellemeler almak
 • İndirimler kazanmak
 • Markaları araştırmak
 • Arkadaşlarının takip ettiği kişileri takip etmek

Ayrıca şunda birleşiyorlar: bir indirim kuponu vermek satışlarda artışa sebep oluyor. Araştırma aynı zamanda Twitter kullanıcılarının yüzde 66’sının hem çevrimiçi hem de çevrimdışı alışveriş yaptığını ortaya koyuyor.

7- ‘‘Twitter kartlarınızı’’ iyi oynayın

Twitter bir yıl kadar önce Lead Generation Cards adında pazarlamacıların teklifleriyle ilgilenen kullanıcılardan e-posta kaydı alabilecekleri bir araç yayınladı. Aynı zamanda Ürün Kartları ve Web Site Kartları da bulunuyor. Twitter’ın kendi araştırmasına göre bu araç tıklama başı maliyeti azaltırken URL tıklamalarını arttırıyor. Bir Webtrends araştırması kartların potansiyel müşteri bulma oranını yüzde 996 oranın arttırırken potansiyel müşteri başına maliyetin yüzde 500 oranında iyileştiğini gösterdi.

Yorumlar

 1. Twitter kartlarının çok etkin olduğuna şahidim. Bir de tweetinizi ünlü biri retweetlerse tadından yenmez :)

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>