Apple tasarımcısı GoPro’ya yaradı

0

GoPro hissedarları çarşamba gününü yüzlerinde kocaman bir gülümsemeyle kapatmış olmalı. Aksiyon kamerası işindeki başarısına karşın borsada çalkantılı bir dönem geçiren şirket, Apple’ın usta tasarımcısı Danny Coster’ı transfer edince hisselerinde bir anda yüzde 19 artış gördü.

Apple’ın tasarım gurusu Jony Ive için kilit adamlardan biri olan Danny Coster’ın adı 1995 yılındaki Apple patentlerinde bile geçiyor. Coster GoPro ekibine tasarımdan sorumlu başkan vekili olarak katıldı ve doğrudan CEO Nick Woodman’a bağlı çalışacak.

Haberin duyulmasıyla birlikte şirket hisseleri aynı güç içinde yüzde 19 yükselerek 13,90 dolar değere ulaştı. Aksiyon kameralarına yeni bir soluk getiren şirketin hisseleri, üç aylık ortalama değerinin neredeyse üç katı fiyattan el değiştirdi.

GoPro kötü gidişata dur diyebilecek mi?

Aksiyon kamerası üreticisi için işlerin bir süredir iyi gittiğini söylemek oldukça zordu. 2015 yılını beklenen 2 milyar dolarlık satışa ulaşamadan, 1,6 milyar dolar gelir ile tamamlayan GoPro için işten çıkarmalar gündemdeydi. Bu kötü gidişat hisselere de yansımış, sadece yılbaşından itibaren yüzde 25’lik bir düşüş gözlenmişti. Şirketin yeni gelir kapıları sağlayamaması ve inovasyon konusunda da durağan bir seyir izlemesi; 52 haftalık zirve olan 65,49 dolarlık hisse değerinden yüzde 79 oranında düşüşe neden oldu.

GoPro’da işler hiç iyi gitmiyor

Yeni yönetici ise hissedarlara güven vermiş gibi görünüyor. Her ne kadar dip yapmış olsa da, GoPro için bile bir günde yüzde 25’lik artış yabana atılır cinsten değil. Bakalım Coster’ın Apple’da edindiği tasarım ve inovasyon deneyimi, yeni işverenini kara günlerden çıkarıp aydınlığa taşıyabilecek mi?

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>