Dark Web kullanıcı bilgileri satış noktası oldu

0

Dark Web kullanıcı bilgileri

İnternetin karanlık yüzü olarak tanımlanan Dark Web kullanıcı bilgileri satış noktası haline geldi. Dark Web’de 15 milyardan fazla kullanıcının bilgisi satılıyor.

Dark Web kullanıcı bilgileri ile gündemde

Digital Shadows tarafından paylaşılan istatistiklerle Dark Web’deki tehlike bir kez daha gün yüzüne çıktı. İstatistiklere göre Dark Web’de 15 milyardan fazla kullanıcının bilgileri satışa çıkarılmış duruda. Bu da her kullanıcı için 2 kullanıcı bilgisinin satışa çıkarıldığı anlamına geliyor.

Genel tabloya bakıldığında ise 2018 yılından bugüne yüzde 300 oranında artış gösterdiği görülüyor.

Üstelik bu veriler arasında kullanıcı adı ve şifreleriyle birlikte, banka hesapları gibi kişisel verilerin de bulunması tehlikenin ne denli büyük olduğunu gösteriyor.

15 milyar kullanıcı verisinin bir kısmı ücretsiz olarak paylaşılırken, bir kısmı ise ortalama 15,43 dolardan satışa çıkarılmış durumda. Banka ve finansal verilerde ise ortalama 70 dolar seviyelerine çıkılmış durumda.

Kişisel verileri koruma konusunda, kullanıcıların da dikkatli davranması gerekiyor. Özellikle de iki aşamalı kimlik doğrulamanın yapılması, bu konuda kullanıcıların yapabileceği en önemli adımlar arasında yer alıyor. Kişisel verileri açığa çıkması, kullanıcılar için büyük maddi ve manevi kayıplara yol açabiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>