Dark Web’de Facebook kullanıcı bilgileri satışa çıktı

0

Facebook kullanıcı bilgileri

Facebook’un başı güvenlik ve gizlilik konusunda bir kez daha derde girdi. Facebook kullanıcı bilgileri Dark Web’de satışa çıktı çıkartıldı.

Facebook kullanıcı bilgileri tehlikede

Facebook, geçtiğimiz yıllarda Cambridge Analytica skandalıyla gizlilik ve güvenlik konusunda ağır bir darbe almıştı. Son olarak Dark Web’de satışa çıkan Facebook’un kullanıcı bilgileri, gündemde büyük etki yarattı.

Geçtiğmiiz günlerde Zoom’un kullanıcı bilgilerinin Dark Web’de satıldığını açıklayan güvenlik şirekti, bu kez Facebook kullanıcılarının bilgilerinin satıldığını açıkladı. Yaklaşık 267 milyon Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerinin Dark Web’de satıldığı tespit edildi.

Sızan bu bilgiler arasında kullanıcıların e-posta, telefon numarası, doğum tarihleri ve Facebook kimlikleri gibi bilgiler yer alıyor. 267 milyon kullanıcılık bu veri yığınının değeri ise yalnızca 540 dolar olarak belirlenmiş. Facebook, Dark Web’e düşen bu bilgiler için henüz resmi bir açıklamada bulunmadı.

Kullanıcı bilgileri sızıntısıntan etkilenmemek için ise iki faktörlü kimlik doğrulamasının kullanılması öneriliyor. Bunun için Gizlilik-Ayarlar-Güvenlik ve Giriş bölümünden iki faktörlü kimlik doğrulamasının aktif olması büyük bir öneme sahip. İki faktörlü kimlik doğrulaması sayesinde, kullanıcı profilleri daha güvenli hale geliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>