DARPA beyin kontrol cihazı yaptı

0

darpa

ABD’nin savunma bakanlığına bağlı dev araştırma kurumu DARPA çok önemli bir teknoloji üzerinde çalıştığını resmen duyurdu.

DARPA’nın açıklamasına göre kurum “brain-machine interfaces” (Beyin-makine arayüzü) (BMI) ismini verdiği yeni bir teknolojiyi hayata geçirmek üzere.

BMI, insan beynine eklenecek bir cihaz ile dijital cihazları beyin vasıtasıyla kontrol etmeyi mümkün kılıyor. Daha anlaşılır bir örnek vermek gerekirse, beyine yerleştirilecek küçük bir cihaz, akıllı telefon ile iletişim kurarak, kullanıcının sadece düşünerek kontak listesindeki kişileri aramasını, uygulamaları çalıştırmasını sağlayacak.

Söz konsu cihaz, DARPA’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı Neural Engineering System Design (NESD) projesinin bir parçası olarak geliştiriliyor. Cihazın temel işlevi ise nöronlar arasındaki kimyasal sinyalleri dijital sinyallere çevirmek olacak.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>