DE-CIX ile dijital dünya birbirine bağlanıyor!

0

Kurumların içinde bulundukları sektörleri dijitalleşme ekseninde yeniden tanımlamaları ile birlikte, global ekonomide tamamen yeni bir çağın zirvesindeyiz. Dijital dönüşüm tek aşamalı değil, aksine iş modellerini ve iş süreçlerini her geçen gün daha fazla açıdan kuşatan bitmeyen bir devinim. 

Dijitali odak noktası olarak belirleyen kurumlar zaman geçtikçe daha da dijitalleşecek ve bu nedenle önümüzdeki 5 sene içinde pazara sunacakları hizmetler için birbirine bağlı olma konusunda yeni bir prosedüre ihtiyaç duyuyorlar. DE-CIX ise şirketlerin değişen ihtiyaçlarına kolaylıkla cevap verebiliyor ve onların yapay zeka, IoT ve 5G alanlarındaki değişimlerini hızlandırıyor.

DE-CIX verdiği hizmetle şu soruyu soruyor: İnternet nasıl değişecek ve nasıl değişmeli?

Fortune 500’de yer alan şirketlerin vizyonları genellikle duygusal ve renkli. Ama artan bir oranla bu şirketler dijital de olmak istiyorlar. Her şeyin birbiriyle bağlı olması gerekiyor ve yapay zeka günlük hayatlarımızı kökten değiştirmeye hazır durumda. Bu büyük değişimi DE-CIX Türkiye Bölge Direktörü Bülent Şen ile konuştuk. İyi seyirler!

İnovasyonun temel yeterlilikler arasında olması artık çok da yeterli değil: Otomotiv sektöründe, bağlı ve otonom multimedya araçlar bizi A noktasından B noktasına götürecek. Gelecekte, internet ve geniş kapsamlı bir BT anlayışı olmadan hiçbir şey çalışmayacak. İnsanlık tarafından geliştirilen en büyük sistem olan internet özelinde, kullanım alanlarının yaygınlaşması, çok daha kısa gelişim alanlarının oluşması ve inovasyonun artması anlamına geliyor.

Her şeyin birbirine bağlı olmasıyla, tüm sektörlerden büyük şirketler ve ayrıca küçük ve orta ölçekli işletmeler için internet kullanımı ters yüz olacak. Düşünsenize, sadece birkaç yıl önce, internete bağlanmanın başlıca nedeni başkalarıyla iletişim kurmaktı.

Gelecekte internet, artan bir oranla yeni hizmetler sunmak için kullanılacak. Şirketler müşterileri ile doğrudan iletişimde olmak istiyor. Belirleyici olacak olan ise şirketlerin kendilerini pazarda nasıl konumlayacakları ve internet dünyasındaki gelişmelerle ilgili nasıl bir anlayış inşa edecekleri.

Diğer taraftan, DE-CIX Frankfurt, 100 GE portlardaki yüzde 38 artış ve bağlı olan kapasitedeki yüzde 23 büyüme ile toplam bağlı kapasitede 27.70 Tbit gibi şaşırtıcı bir noktaya ulaşarak global İnternet Değişim dünyasının “amiral gemisi” pozisyonunu devam ettirdi ve daha da güçlendirdi. Bir İnternet Değişim Noktasında yaşanan en yoğun trafik (peak traffic) oranındaki dünya rekoru 2017 yılında 3 kez kırıldı ve yıl sonunda 6+ Tbit/s trafik yoğunluğuna ulaşıldı. Hali hazırda yüksek olan müşteri sayısını da yıl boyunca %7 büyüten DE-CIX Frankfurt, sadece bu değişim noktasında neredeyse 800 müşteriye ulaştı. Hamburg, Münih ve Düsseldorf gibi Almanya’da bulunan diğer DE-CIX İnternet Değişim Noktalarındaki konsolide büyüme ise yıl boyunca yaklaşık yüzde 20 dolaylarında oldu.

DE-CIX İstanbul kapasitesini 4 kat büyüttü!

DE-CIX İstanbul, 10 GE portlarını 3’e katlayarak ve bununla bağlantılı olarak bağlı olan kapasitesini de 4 katı büyüterek, 2017 boyunca güçlü bir büyüme kaydetti. Müşteri bazında yüzde 38 oranında büyüme yaşandı ve yılın başlarında 6 Gbps civarında seyreden en yoğun trafik akışı Aralık 2017’de 45 Gbps’a ulaştı.

2017 yıl sonunda, UAE-IX DE-CIX’in güçlü Apollon teknolojisi platformuna yükseltildi ve 100 GE portları için hazır hale getirildi. İnternet Değişim Noktası, 2017 yılında müşteri bazında yüzde 19 büyüme kaydetti ve yılı bağlı 10 GE portlarını 3’e katlayarak tamamladı. En yoğun trafik yıl boyunca istikrarlı bir şekilde arttı ve 2016’da 65 Gbps olan en yoğun trafik, 2017’de 80 Gbps oldu. İşte DE-CIX bu verilerle 2018’e adımını attı.

Emin Çitak

Uzun süredir internet editörlüğü yapan Emin, teknoloji ve iş dünyası üzerine yazılar yazıyor. IoT ve makine öğrenme konuları hakkında araştırma yapmayı seviyor ve genelde bu konular hakkında makaleler hazırlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>