DE-CIX verileri Türkiye’de tutma çabasında

0

60’dan fazla ülkede 1000’nin üzerinde operatör, internet servis sağlayıcısı ve veri merkezi ile birlikte çalışan DE-CIX, geçtiğimiz yıldan beri Türkiye pazarında faaliyet gösteriyor. 5 veri merkezi ve 20’ye yakın networkle birlikte çalışan DE-CIX, sunduğu eşleştirme ve karadelik oluşturma teknolojisi ile deneyimi üst düzeye taşıyor.

5.6 Terabit ile rekor kırdı

DE-CIX, 2016 yılında, saniyede 5.6 Terabit veri trafiği ile rekor kırdı. 2015 yılında 97 olan bağlı 100 GE port sayısını 206 yılında 145‘e çıkararak yüzde 50 oranında büyüme kaydetti. Global olarak toplam 184 müşteri Değişim Noktaları‘na bağlandı. 2016 yılı sonunda bağlı müşteri kapasitesi global olarak 25 Terabite ulaştı.

DE-CIX Bölge Direktörü Bülent Şen konuyla ilgili olarak, “Türkiye, internet değişim noktası konusunda çok büyük adımlar atabileceğine inandığımız bir pazar. Amacımız bu değişimde İstanbul’u internet değişim noktası hizmetleri açısından Ortadoğu için ‘dijital bir üs‘ olarak konumlandırmak ” dedi.

Global veri merkezi sektöründen Zenium Technology Partners, Türkiye’de İstanbul One tesislerinde yer alan üç veri merkezi, Almanya’da Frankfurt One, Frankfurt Two veri merkezleri ve dünyanın en önemli noktalarında bulunan veri merkezleri ile sektörde önemli yer tutuyor. 

Zenium Istanbul One tesisi, şirketin Türkiye’deki ilk yatırımıdır. 12 bin metrekare beyaz alana sahip toptan satış veri merkezi Aktif/Aktif 30 MW güç tedariğine sahip. 3 veri merkezinin ilkinin yüzde 30‘u bir yıl içinde çeşitli kullanıcıların kullanımına sunuldu.

Zenium Technology Partners Ülke Müdürü Aslıhan Güreşçier : “Bir yılın ulaşılan doluluk kadar önemli olan bir diğer husus, bir yıl gibi kısa sürede tüm ana fiber sağlayıcılarının yedekli yapıda bağlantı sağlar hale gelmiş olmasıdır. Zenium Istanbul One‘ı mevcut tüm veri merkezlerinden ayıran ‘operatör bağımsız‘ özelliği ve çoklu bağlantı seçenekleri sunuyor olması, Türkiye için bir ilktir ” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>