Deepfake video yapma uygulaması duyuruldu

0

Deepfake video yapma

Doublicat isimli deepfake video yapma uygulaması duyuruldu. Android ve iOS için duyurulan uygulama, RefaceAI isimli yapay zekayı kullanıyor.

Deepfake video yapma uygulaması: Doublicat

Son yıllarda deepfake videolar, sosyal medya platformlarını zor durumda bırakıyor. Bu videolarla seçim sonuçlarını etkileme, karalama kampanyası gibi çeşitli işlemler yapılabiliyor.

Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformları, deepfake videolarla mücadele için kendi bünyelerinde yeni birimler kuruyor. Yazılımlar ve manuel incelemelerle bu videoların platformdan kaldırılması için çalışılıyor.

Ancak deepfake video yapmak için de çeşitli yenilikler sunuyor. Android ve iOS platformlarında yayınlanan Doublicat isimli uygulama, kullanıcıların deepfake video yapabilmesini sağlıyor. Bunun için uygulamayı indirip, selfie çekmek yeterli oluyor. Daha sonra ilgili fotoğrafa gif eklenebiliyor ve kendi deepfake videonuzu oluşturabiliyorsunuz.

Ancak bu uygulamanın, kullanıcıların yüzlerinin fotoğrafını topladığı ve ikinci bir FaceApp vakası olduğu da iddia ediliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>