DeepMind İngiltere’den çıkacak mı?

0

Brexit nedeniyle Londra’yı ve İngiltere’yi terk etmeyi planlayan teknoloji şirketlerinin arasında Google’ın DeepMind’ı da katılabilir.

İngiliz Parlemantosunda Brexit’in olası sonuçlarının tartışıldığı bir oturuma katılan Oxford Üniversitesi profesörlerinden Michael Wooldridge, İngiliz parlementerleri özellikle DeepMind konusunda uyarmak durumunda kaldı.

DeepMind’ın yapay zeka konusunda çok değerli işler yaptığını ve bu şirketin İngiltere’de bulunmasının önemli bir teknolojik avantaj sağladığını açıklayan Michael Wooldridge, şirkette çalışan neredeyse herkesin bilgisayar teknolojileri alanında doktor ünvanına sahip olduğunu ve Brexit’in gerçekleşmesi haline şirketin Berlin veya Paris’e yerleşmesinin kaçınılmaz olacağını hatırlattı.

Yapay zeka ve teknoloji alanında AB’nin sağladığı önemli avantajları ve bilimsel işbirliği programlarını elinden kaçırmayı göze alamayacak DeepMind’ın İngiltere’den taşınması ise İngiliz bilim insanları ve İngiltere’nin teknoloji yarışındaki konumu için çok büyük bit kayıp olacağını vurgulayan profesör, Google’ın 2014 yılında 400 milyon Pound karşılığında satın aldığı startup’ı korumak için özel önlemler alınmasını da istedi.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>