Techinside Google News
Techinside Google News

Yapay zekanın bir sonraki adımı ne olacak?

DeepMind'ın kurucu ortağı Mustafa Süleyman, yapay zekanın geleceği hakkında düşüncelerini paylaştı ve etkileşimli botlara dikkat çekti.

Google DeepMind’ın kurucu ortağı, yapay zekadaki bir sonraki aşamanın sizin için görevleri yerine getirecek etkileşimli botlar olduğunu söylüyor.

Google DeepMind’ın kurucu ortaklarından Mustafa Süleyman, “üretken yapay zekanın sadece bir aşama” olduğuna inanıyor. Süleyman daha önce beş yıl içinde herkesin yapay zeka asistanına sahip olacağını öngörmüştü.

- Advertisement -

Şu anda yeni bir yapay zeka girişimi olan Inflection AI’nin kurucu ortağı ve CEO’su olan Süleyman: “Sırada etkileşimli yapay zeka var: diğer yazılımları ve diğer insanları çağırarak kendileri için belirlediğiniz görevleri yerine getirebilen botlar” dedi. Süleyman, etkileşimli yapay zekanın, günümüzün “statik” teknolojisi olarak tanımladığı teknolojinin aksine, izin verildiği takdirde daha dinamik olabileceğini ve kendi başına harekete geçebileceğini söyledi. Bu, teknoloji tarihinde pek çok insanın hafife aldığını düşündüğüm çok çok derin bir an ifadelerini kullandı.

Sonraki aşama yerimize görev yapan robotlar

DeepMind’ın kurucu ortağı Süleyman daha önce önümüzdeki beş yıl içinde herkesin yapay zeka asistanına sahip olabileceğini öngörmüştü. Şirketi Inflection AI, Mayıs ayında ChatGPT’ye rakip olarak kişisel tavsiye ve konuşmaya odaklanan chatbot Pi’yi piyasaya sürdü. Bağlam açısından, şu anda Kasım ayında ChatGPT tarafından popüler hale getirilen sohbet arayüzünün ötesine geçen üretken yapay zeka araçlarının yükselişini görüyoruz.

Yatırımcılar Nisan ayında Insider’a, bir sonraki yapay zeka girişimleri dalgasının geliştiricilerin yapay zeka modellerini kullanarak uygulamalar oluşturmasına ve bunları harici veri kaynaklarıyla entegre etmesine olanak tanıyacağını söyledi. ChatGPT yaratıcısı OpenAI ayrıca Temmuz ayında chatbot’u için bir Kod Yorumlayıcı özelliği başlattı ve Wharton profesörü Ethan Mollick’in bunun “Yapay zekanın karmaşık bilgi çalışmaları için değerli bir yol arkadaşı olduğu bir gelecek için şimdiye kadarki en güçlü durum” olduğunu söylemesine yol açtı.

Web analiz firması Benzerweb’e göre, ChatGPT’nin web sitesine yönelik web trafiği  Ağustos ayında üst üste üçüncü ayda da düşüş gösterdi. Yatırımcılar ağustos ayında Wall Street Journal’a yapay zeka haberlerini etkili işlere dönüştürmenin göründüğünden daha zor olduğunu söyledi. Süleyman ve Inflection AI, Insider’ın normal çalışma saatleri dışında gönderilen yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir