Techinside Google News
Techinside Google News

DELL, 50 milyar dolara EMC’yi satın alıyor!

Teknoloji dünyası güne, EMC'nin 50 milyar dolara DELL'e satılacağı haberiyle uyandı. Dell'in anlaşmayı bugün duyurması bekleniyor.
- Advertisement -

dell_co-wallpaper-1366x768ABD’nin dev teknoloji/donanım üreticisi Dell’den sızan verilere göre firma veri depolama çözümleri üreten EMC’yi 50 milyar dolar karşılığında satın almak üzere. Anlaşmaya dair resmi açıklama yapılmamış olsa da iki şirketten sızan veriler de imzaların atıldığını ve basın duyurularının hazırlandığını söylüyor.

Ancak anlaşmadaki en ilginç detay, gizli gerçekleştirilen bu satın alma anlaşmasından EMC’nin cayma hakkının bulunması. Bu maddeye göre, eğer EMC belli bir süre içinde başka bir firmadan daha iyi bir teklif alacak olursa, DELL’e cüzi bir ceza ücreti ödeyerek, daha yüksek teklif veren firmanın teklifini kabul ettiğini duyurabilecek. Başka bir deyişle, EMC kendini açık arttırmaya çıkaracak ve piyasada en fazla ücreti veren firmayla anlaşacak ancak açık arttırmanın başlangıç ücreti 50 milyar dolar olacak zira Dell 50 milyar doları masaya koymuş ve “bileğine güvenen pehlivan gelip daha fazlasını versin,” mesajını dünyaya vermiş durumda.

Peki bu anlaşmanın pratik anlamı ne olacak?

Kurumsal pazarda güçlü bir donanım üreticisi olan Dell, EMC sayesinde, büyük veri konusunda firmalara artık çok daha fazla çözüm sunabilecek ve kurumsal pazardaki payını daha da artıracak görünüyor. Eğer satın alma gerçekleşirse, 50 milyar dolarlık bu alışveriş, teknoloji dünyasındaki en büyük satın almaların başına oturacak gibi görünüyor.

ABD’de gün içinde duyurulacak haber, Türkiye saatiyle akşam saatlerine denk gelecek. Konuyla ilgili çok daha derin analiz ve haberlerimizi de yarın TechInside içinde paylaşacağız.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir