Techinside Google News
Techinside Google News

Dell, kuantum fırtınasına karşı uyardı

Dell yetkilisi, Kuantum bilgisayarın mevcut şifreleme standartlarını çözeceğini ve veri güvenliğini tehlikeye atacağını söylüyor
- Advertisement -

Dell’in Global CTO’su John Roese, yapay zeka (AI) modelleri için veri gereksinimlerinin ve gelecekteki kuantum bilgisayar etkilerine hazırlık yapmanın işletmeler için önemini vurguladı. Roese, yapay zeka modelleri için doğru veriye erişimin ve veri yönetiminin büyük bir zorluk olduğunu belirtiyor. Örnek olarak, Dell’in veri yönetimindeki iyi uygulamalarından biri olarak, içerik kütüphanesindeki önyargılı dilin ortadan kaldırılması üzerine yaptıkları çalışmayı gösteriyor.

Roese ayrıca LLM’lerin yapılandırılmamış verilerle en iyi şekilde çalıştığını, çünkü sinir ağlarının keyfi yapılara güvenmek yerine kendi bağlantılarını oluşturmaya çalıştığını belirtiyor. Şu anda çoğu şirketin bu gereksinimlerin farkında olmadığını belirten Roese, bu durumun endişe verici olduğunu ifade ediyor.

Roese, üretken yapay zeka’nın önemli bir teknolojik gelişme olduğunu belirtirken, insanların bunun ardından ne geleceğini düşünmekte yetersiz kaldıklarını söylüyor. Ona göre, kuantum bilgisayarlar bu ilerlemenin doğal bir sonucu. Roese, kuantum makinelerinin öğrenme alanında ana kullanım örneği olduğunu ifade ediyor ve kuantum bilgisayarın performansının önemli ölçüde artmasının kaçınılmaz olduğunu belirtiyor.

Kuantum bilgisayarın gelişmelerinin, verilerin güvenliği açısından büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Roese, mevcut şifreleme standartlarının çözüleceği ve veri güvenliğinin tehlikeye gireceği bir noktanın gelecekte yaklaşmakta olduğunu söylüyor.

 Özel sektörün kuantum gelişimi için büyük yatırımlar yapmasının yanı sıra birçok ülkenin de benzer şekilde adımlar attığına dikkat çeken Roese, şirketlerin bu değişikliklerle başa çıkabilmesi için üretken yapay zekanın getirdiği zorlukları bir prova olarak kullanmaları gerektiğini söylüyor.

Sonuç olarak, Roese, işletmelerin yapay zeka için veri yönetiminin önemine dikkat etmeleri gerektiğini ve kuantum bilgisayarın etkilerine hazırlık yapmalarının önemli olduğunu vurguluyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir