Dell ek işletmeleri elden çıkarıyor

0

Dell SecureWorks adlı güvenlik şirketini 2011 yılında 612 milyon dolara satın almıştı. Şimdi ise 1,4 milyar dolarlık piyasa değeri üzerinden halka arz etmeye hazırlanıyor. ABD Sermaye Piyasası Kurulu (SEC) için hazırlanan başvuru belgelerine göre SecureWorks hisselerinin 15,50 ila 17,50 dolar arasında işlem görmesi bekleniyor. Eğer hisseler üst sınırdan işlem görürse, SecureWorks’ün değeri beş yılda iki kattan fazla artarak 1,4 milyar dolara ulaşacak.

Başvuruya göre teknoloji devinin halka arz sonrası beklentisi 134,3 milyon ila 154,9 milyon dolar arasında bir gelir. Ancak Dell bu hasılatı iştiraklere aktarmayacağını belirtiyor. Diğer bir deyişle bu para Dell’in 67 milyar dolarlık EMC alımında kullanılmayacak.

SecureWorks satışı EMC’ye hazırlık mı?

Business Insider haberine göre siber güvenlik yazılımları geliştirerek, şirketlerin BT altyapılarını hacker ve kötü niyetli yazılımlara karşı denetlemesini sağlayan SecureWorks son iki yılında sırayla 262,1 milyon ve 339,5 milyon dolar gelir elde etti. Brüt kâr oranı 155,7 milyon dolar olan güvenlik uzmanının, net zararı 72,3 milyon dolar oldu. Dell’i 2013 yılında özel şirkete dönüştüren kurucu Michael Dell, aynı zamanda güvenlik şirketinin de tamamına sahip.

Söylentilere göre Dell SonicWall ve Quest Software gibi diğer birimlerini de her biri 2 milyar dolar fiyat etiketiyle tezgaha çıkarmaya hazırlanıyor. Dış kaynak işi Perot Systems ise 5 milyar dolardan alıcı bekliyor. Şubat ayında EMC ile birleşme onayı alan şirketin Dell bu anlaşmanın tamamlanmasının ardından tamamı teknoloji odaklı olan en büyük birleşmeye imza atmış olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>