Techinside Google News
Techinside Google News

Dell Technologies ve NVIDIA’dan yapay zekâ ortaklığı!

Dell Technologies ve NVIDIA üretken yapay zeka çağını güçlendirmek için iş istasyonlarını, veri merkezlerini ve bulutu kapsayan uçtan uca yapay zeka çözümü geliştiriyor

Dell Technologies ve NVIDIA, kurumların yapay zekâ teknolojilerini kullanmalarına yardımcı olmak için stratejik iş birliğini güçlendiriyor. Yeni Dell AI Factory with NVIDIA da dâhil olmak üzere Dell Generative AI Solutions portföyünü NVIDIA ile genişleten kuruluşlar, üretken yapay zeka yatırımlarını en üst düzeye çıkarmak için verilerinin, yapay zekâ araçlarının ve kurum içi altyapılarının entegrasyonunu güvenli bir şekilde hızlandırabiliyor.

Dell Technologies‘in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, konuyla ilgili olarak “Kurumsal müşterilerimiz yapay zeka çözümlerini uygulamak için kolay bir yol arıyor. Dell Technologies ve NVIDIA’nın sunduğu da tam olarak bu. Ortak çabalarımız sayesinde kuruluşlar verileri kendi kullanım durumlarıyla sorunsuz bir şekilde entegre edebilir ve özelleştirilmiş GenAI modellerinin geliştirilmesini kolaylaştırabilir” dedi.

- Advertisement -

NVIDIA’nın kurucusu ve CEO’su Jensen Huang ise “Yapay zeka fabrikaları, endüstriyel ölçekte zeka yaratmanın merkezinde yer alıyor. NVIDIA ve Dell, işletmelerin özel verilerini güçlü içgörülere dönüştürmek için yapay zeka fabrikaları oluşturmalarına yardımcı oluyor” diye konuştu.

Yüksek kaliteli verilerden yüksek kaliteli sonuçlar

Dell ve NVIDIA arasındaki yakın iş birliği sayesinde, uçtan uca Dell Generative AI Solutions portföyüne yapılan en son eklemeler, müşterilerin yapay zekâ ile modernleşmelerini, iş dönüşümlerini hızlandırmalarını ve üretkenliklerini artırmalarını sağlıyor. İş birliği kapsamında öne çıkan yenilikler ise şöyle;

Dell AI Factory with NVIDIA, Dell’in bilgi işlem, depolama, istemci cihaz, yazılım ve servis yeteneklerini NVIDIA’nın gelişmiş yapay zekâ altyapısı ve yazılım paketiyle entegre eden ve tümü yüksek hızlı bir ağ yapısıyla desteklenen sektörün ilk ve tek uçtan uca çözümü olarak öne çıkıyor. NVIDIA ve Dell Services ile birlikte tam entegre olarak sunulan bu çözüm, verileri değerli içgörülere ve sonuçlara dönüştüren bir çözüm sunmak üzere zorlu testler ve doğrulamalara tabi tutularak kurumsal veri güvenliği ve yönetişim standartları için özel olarak tasarlandı.

Dell AI Factory with NVIDIA, model oluşturmadan düzenlemeye, desteklemeden çıkarıma kadar tüm GenAI yaşam döngüsü boyunca çok çeşitli yapay zekâ kullanım durumlarını ve uygulamalarını destekliyor. Müşteriler ayrıca kuruluşlarının stratejilerini, veri hazırlama, uygulama ve AI Factory’nin kullanımını hızlandırmalarına yardımcı olan ve kuruluş genelinde yapay zekâ yeteneklerini geliştiren kurumsal düzeyde profesyonel hizmetlerden de yararlanabiliyor. Dell AI Factory with NVIDIA, geleneksel kanallar aracılığıyla ve Dell APEX üzerinden temin edilebiliyor.

Dell PowerEdge XE9680 sunucular 25 kata kadar daha yüksek yapay zekâ çıkarım performansı ve daha düşük toplam sahip olma maliyeti sunması beklenen NVIDIA HGX B200 Tensor Core GPU da dâhil olmak üzere yeni NVIDIA GPU modellerini destekleyecek. Dell PowerEdge sunucular ayrıca NVIDIA HGX B100 ve NVIDIA HGX H200 Tensor Core GPU’ları da destekleyecek.

Dell Generative AI Solutions with NVIDIA – RAG’yi (Retrieval-Augmented Generation – RAG) uygulayarak ve yöneterek kurumsal yapay zekâ kullanımının hızlandırılmasına yardımcı olan önceden doğrulanmış bir çözüm sunuyor. Bu çözüm, kuruluşların GenAI model kalitesini iyileştirmelerine ve LLM’lerin yanı sıra özel veriler ve bilgi tabanları gibi gerçeklere dayalı yeni veri setleriyle sonuçların doğruluğunu artırmalarına yardımcı oluyor.

Dell Generative AI Solutions with NVIDIA – Model Eğitimi, kendine özel, kendi alanına özgü modeller oluşturmak isteyen kuruluşlar için önceden doğrulanmış bir çözüm sunuyor.

Artık küresel olarak kullanımda olan Dell Data Lakehouse, kuruluşların hibrit ve çok bulutlu ortamlarda verileri tek bir yerde araştırmasına, incelemesine, işlemesine ve analiz etmesine yardımcı olan açık, modern bir veri havuzu olarak öne çıkıyor.

Dell PowerScale ise NVIDIA DGX SuperPOD AI altyapısında doğrulanan dünyanın ilk ethernet depolama çözümü olup müşterilerin daha hızlı ve daha verimli yapay zekâ depolaması yapmalarına yardımcı oluyor.

Tüm bunların yanında, GenAI için Dell Profesyonel Servisleri de artık müşterilere bu çözümleri entegre etme, yönetme ve güvence altına alma konusunda yardım sunarak iş hedeflerine ulaşılmasını hızlandırıyor. Dell Uygulama Hizmetleri, Dell’in yeni RAG çözümünü, model eğitimini ve Dell Data Lakehouse’u sunmanın yanı sıra müşterilerin güvenlik risklerini değerlendirmelerine ve en aza indirmelerine yardımcı olan yeni bir GenAI veri güvenliği hizmeti de içeriyor.

 İş birliğine ilişkin değerlendirmede bulunan theCUBE Research Baş Analisti Dave Vellante, “Kuruluşlar yapay zekâyı denemek için acele ediyor ancak yatırımın geri dönüşünü elde etmenin önünde pek çok zorluk bulunuyor. Veri egemenliği sorunları, yasal ve uyumluluk konularındaki endişeler ve veri kalitesi en önemli konular arasında yer alıyor. Dell Generative AI Solutions with NVIDIA – RAG gibi yeni çözümler, kuruluşlara GenAI’ye daha basit bir giriş sağlayarak güvenin artmasına ve önemli iş etkisi sağlayabilecek kendi güvenilir GenAI yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı oluyor. Araştırmalarımız, şirketlerin riski azaltmak ve yatırımın getirisine daha erken ulaşmak için yapay zekâ uzmanlığı ve hizmetleri ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak üzere Dell ve NVIDIA gibi sektör liderlerine yöneldiğini gösteriyor” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir