Techinside Google News
Techinside Google News

Demiryolu güvenliği için yeni teknolojiler

Demiryolu güvenliğinin sağlanması, ulaşımda kritik süreçler arasında yer alıyor. üstelik demir ağlar sayesinde lojistik de kolay hale geliyor.

Çinli bilim isanları, yüksek hızlı demiryolu güvenliğini artırmak için sensör geliştirdi. Çinli bilim insanları, trenin tekerleklerinin her dönüşünün tam bir resmini çizmek için yüksek hassasiyetli bir teknoloji kullanmayı önerdi

Demiryolu güvenliği için uyulması gerekenler

 Başlangıçta hipersonik füze geliştirmeyle ilgilenen Çin’den bir araştırmacı ekibi, ülkenin yüksek hızlı demiryolu ağının güvenliğini artırabilecek mekanik bir sensör geliştirdi. South China Morning Post’ta yayınlanan bir makaleye göre bilim insanları, trenin tekerleklerinin her dönüşünün tam bir resmini çizmek için yüksek hassasiyetli bir teknoloji kullanmayı önerdi.

- Advertisement -

Makaleye göre mevcut teknoloji, trenlerin tekerleklerine takılan ve hem raydaki hem de tekerleğin kendisindeki deformasyonları takip eden küçük sensörlere dayanıyor. Bu, trenlerin güvenliğini sağlamak ve olası raydan çıkma olasılığını azaltmak açısından son derece önemli.

Tsinghua Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği Okulu’ndaki katı mekaniği enstitüsünden Feng Xue liderliğindeki bilim adamları, yalnızca çeşitli izole noktalardan bilgi parçalarını yakaladığı için mevcut teknolojinin yeterli olmadığını belirtti. Kendilerine göre zorlu koşullar için daha uygun olan yeni teknolojinin kullanılmasını önerdi. Feng’e göre bu, resmin tamamının sunulmasına yardımcı olacak.

Araştırmacılar, kağıt inceliğinde ve trenin tekerleklerinin iç ve dış duvarlarıyla mükemmel şekilde hizalanan, halka şeklinde büyük bir sensör geliştirdiler. SCMP raporuna göre Feng ve ekibinin araştırması Ocak ayında Scientia Sinica Technologica dergisinde yayınlandı. Bilim insanları, bu sensörün yalnızca daha önce gözden kaçan tekerlek deformasyonlarını ölçmekle kalmayıp aynı zamanda mühendislerin paletlerdeki en küçük kusurları eşi benzeri görülmemiş bir hassasiyetle tespit etmelerine yardımcı olabileceğini söylüyor.

Çin , yüksek hızlı demiryolu ağını yönetmek için zaten yapay zekaya geçti. Bu 45.000 kilometrelik yüksek hızlı demiryolu ağı dünyanın en büyüğüdür ve Pekin’deki bir yapay zeka sistemi tarafından kontrol edilmekte.Projede yer alan mühendislere göre bu sistemin doğruluk oranı yüzde 89 civarında.

Onlara göre yapay zeka sistemi ülke genelinde büyük miktarda veriyi gerçek zamanlı olarak işliyor. Ayrıca anormal durumlarda bakımdan sorumlu ekipleri 40 dakika içerisinde uyarabiliyor. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir