Deney robotu geliştirildi

0

Deney robotu

MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen deney robotu, yılda 100 bin deney yaptı. Bu robot ile bilimsel çalışmalardaki deney süreçleri daha kolay hale gelebilir.

Deney robotu nasıl çalışıyor?

MIT, bilimsel araştırmalardaki deney süreçleri için yeni bir robot geliştirdi.Akıllı Çekme Tankı (ITT) adı verilen bu robot, gemilerin denizlerde verimli bir şekilde hareket edebilmesi için tasarlandı.

Girdap kaynaklı titreşimlerin araştırılmasındaki deney süreçleri için geliştirilen robot, su içinde hareket eden nesnelerin yakından gözlemlenmesini sağlıyor.

ScienceRobotics’te yayınlanan bir makaleye göre ITT, MIT araştırmacılarının çalışmasında bir yılda 100 binden fazla deneye katıldı. Böylelikle bilim insanlarının deney için harcadıkları zaman minimuma indirildi.

Oldukça uzun süren ve defalarca tekrarlanması gereken deney süreçlerinin otomatik hale gelmesi, bilim insanlarının çalışmalarını daha verimli ve kolay hale getirebilir.

Araştırmacılar, başka tekrarlı deneyler için de bu tip robotlar kullanılabileceğini belirtiyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>